Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Rybnik: rusza 8. edycja budżetu obywatelskiego

Facebook Twitter

Budżet obywatelski w czasach pandemii. Koronawirusowe reguły nie ominęły również Rybnika, wymuszając na wnioskodawcach ścisłe zasady, związane ze składaniem projektów.

W poniedziałek (18.05.) rusza nabór wniosków do ósmej edycji budżetu obywatelskiego Miasta Rybnika. Potrwa do 5 czerwca. Pula środków na realizację zadań objętych budżetem obywatelskim na 2021 rok wynosi 5 220 000 zł.

W mieście tłumaczą, że jednostki samorządu terytorialnego mają obowiązek organizowania budżetu obywatelskiego zgodnie z obowiązującą ustawą:

Nawet w sytuacji pandemii nie można tych środków przekazać na inny cel.

Każdy projektodawca może zgłosić do zrealizowania dowolną liczbę projektów, z tym zastrzeżeniem, że projekt o znaczeniu lokalnym, może zgłosić wyłącznie mieszkaniec dzielnicy, której projekt dotyczy. Tu nie trzeba list poparcia, w przypadku projektów ogólnomiejskich, musi być lista z poparciem 50 mieszkańców.

Złożyć dokumenty do tegorocznego budżetu można elektronicznie, z wykorzystaniem profilu zaufanego lub osobiście, po wcześniejszym, telefonicznym umówieniu się. Na razie nie ma konieczność dostarczania list poparcia projektów.

W przypadku składania projektu, duże znaczenie ma oznaczenie godziny jego wpływu do UM. Lepiej nie wrzucać projektów do skrzynki podawczej, wystawionej w urzędzie, przy wejściu do budynku od ulicy Miejskiej. W takim przypadku nie ma bowiem możliwości oznaczenia na projekcie godziny jego wpływu. To zaś może być decydujące, kiedy na projekty zostanie oddana ta sama liczba głosów, a pozostałe środki w ramach poszczególnych kwot nie będą wystarczały na realizację wszystkich projektów – wówczas o wyborze projektu zdecyduje kolejność ich zgłoszeń.

W związku z wdrożonym reżimem sanitarnym, na etapie składania wniosków nie jest wymagane dołączanie list poparcia dla projektów ogólnomiejskich. Ostateczna data dostarczenia tych list do urzędu, zostanie podana w późniejszym terminie.

Uchwałę z warunkami zgłoszenia projektu budżetu obywatelskiego znajdziecie TUTAJ!

Przypomnijmy: w październiku 2019 roku ogłoszono zwycięskie projekty: 31 projektów lokalnych oraz projekt ogólnomiejski pn. „Bo rodzina jest ważna…”. To projekt z dzielnicy Boguszowice- Osiedle.

Stworzenie funkcjonalnego i bezpiecznego miejsca przyjaznego mieszkańcom, służącego zarówno do poprawy komunikacji między mieszkańcami dzielnic, możliwości dokonywania bezpiecznych zakupów na pobliskim targowisku oraz uatrakcyjnienia okolicy, poprzez stworzenie otwartej przestrzeni codziennego miejsca spotkań, rekreacji, wypoczynku i wspólnej integracji. Projekt zagospodarowania obejmuje kilka etapów: 1) poprawa komunikacji – utworzenie ciągu pieszo-rowerowego wzdłuż istniejących torów, wydzielenie alejek spacerowych, ścieżki do biegania i jazdy na rowerze oraz na rolkach, nasadzenie drzew, 2) zwiększenie atrakcyjności terenu poprzez stworzenie zielonych przestrzeni aktywności z elementami małej infrastruktury, wykonanie boiska wielofunkcyjnego, stworzenie skateparku dla dzieci, młodzieży i dorosłych, placu zabaw, rearanżacja istniejącej siłowni, wykonanie toalety publicznej.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj