Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Rybnik: Zajęcia opiekuńcze dla małych Ukraińców w Spynce

Facebook Twitter

Spynka, czyli mini żłobek. Punkt opieki dla ukraińskich dzieci, w rybnickiej bibliotece, prowadzą wykwalifikowane opiekunki z ich kraju. Placówka działa od grudnia, to forma punktu opieki dziennej.

fot. rybnik.eu

Miniżłobek mieści się na parterze biblioteki, w dawnej czytelni prasy. Punkt działa 8 godzin dziennie (od poniedziałku do piątku) i przeznaczony jest dla dzieci w wieku od 1 do 3 lat. Spynka to miejsce, gdzie najmłodsi uchodźcy mają szansę na integracją a ich mamy mogą w tym czasie podejmować pracę.

Spynki zakładane przez Fundację Rozwoju Dzieci im. Jana Amosa Komeńskiego z Warszawy działają już w kilku województwach, m.in. śląskim, dolnośląskim, mazowieckim, pomorskim, łódzkim, lubelskim i podkarpackim.

Spynki to miejsca dziennej opieki dla najmłodszych dzieci, ale także profesjonalnie przygotowane programy edukacyjne, których celem jest integracja dzieci z Ukrainy z rówieśnikami. Zarówno dla ukraińskich dzieci, jak i ich matek Spynki są miejscami adaptacji i integracji z lokalną społecznością. Dają poczucie stabilności i bezpieczeństwa. Fundamentem Programu jest tworzenie i prowadzenie Spynek – miejsc opieki i edukacji dzieci, co daje szansę ich matkom na podjęcie pracy. Do pracy z dziećmi szkolimy i zatrudniamy osoby z Ukrainy i Polski. Spynki działają w przestrzeniach udostępnianych przez samorząd, organizacje pozarządowe i instytucje prywatne

– czytamy na stronie spynka.org.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 20 marca 2023