Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Rynek pracy potrzebuje ludzi z konkretnym zawodem

Facebook Twitter

Umowa, jaką niedawno zawarła Polska Grupa Górnicza ze szkołami górniczymi dająca uczniom gwarancję zatrudnienia i stypendium przez czas nauki pokazała, że szkoły zawodowe wracają do łask.

Fach w ręku daje Ci przyszłość i dobrobyt – mówi Joanna Kryszczyszyn z Rybnickiego Centrum Edukacji Zawodowej:

Potrzeba ślusarzy, potrzeba spawaczy, potrzeba górników, potrzeba kierowców, wielu zawodów takich robotniczych. Firmy borykają się, od budowlanych firm, przez górnictwo, kopalnie borykają się z brakiem młodego człowieka chętnego do wykonywania zawodu. Dlatego myślę, że w mieście Rybniku funkcjonowanie centrum to jest pokazanie ludziom w szkołach podstawowych, gimnazjum – kształć się, bo to nie jest tylko praca ze smarem. To jest praca na nowoczesnych maszynach. Zobacz, że fach w ręku daje Ci przyszłość i dobrobyt, utrzymanie rodziny i pewność, że zawsze znajdziesz pracę i będziesz ją miał.

Dziś nowoczesna nauka zawodów odbywa się w tzw. dualnym modelu. Zajęcia odbywają się na warsztatach szkolnych i w przedsiębiorstwach. PGG nie jest wyjątkiem, jeżeli chodzi o dawanie gwarancji zatrudnienia uczniom:

Nie ma chyba zakładu pracy w Rybniku, który nie przychodzi i nie pyta się o uczniów, nie wchodzi do szkół, nie wchodzi do nas na warsztaty, nie rozmawia z uczniami, nie przedstawia swoich ofert. Robią bardzo wiele, żeby tych uczniów przyciągnąć do ciebie. Pracodawcy przychodzą do nas na warsztaty, obserwują jak młodzi ludzie pracują.

Co ciekawe, słuchacze rybnickiego RCEZ-u na warsztatach coraz częściej wykonują przedmioty użytkowe, które potem można kupić. Ostatnio uczniowie wykonali ogrodzenia dla drzewek, które sadzono w rybnickich szkołach na 100-lecie niepodległości, dzięki nim powstały puszki na potrzeby publicznych zbiórek. Uczniowie także wykonali metalową kapsułę, w której zostały umieszczone życzenia uczniów z okazji 100-lecia niepodległej, a później zakopane na placu budowy pod drogą Racibórz-Pszczyna. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

Z Joanną Kryszczyszyn z Rybnickiego Centrum Edukacji Zawodowej rozmawiał Arkadiusz Żabka.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj