Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Centrum Onkologii Integracyjnej – tu chory może liczyć na pomoc, wsparcie

Facebook Twitter

Centrum Onkologii Integracyjnej oficjalnie uruchomione zostanie w najbliższy czwartek. To miejsce, gdzie osoby zmagające się z chorobami onkologicznymi mogą liczyć na pomoc, wsparcie na przykład psychologa.

Centrum Onkologii Integracyjnej otwiera się w czwartek, 22 lutego. Na zdjęciu Joanna Kryszczyszyn i Andrzej Żylak.

5,5 tysiąca pacjentów rocznie, przyjmuje mający tylko 43 łóżka oddział onkologiczny w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 3 w Rybniku. Co roku 1200 nowych osób  trafia tam na leczenie. Od teraz pacjenci i ich rodziny będą mieli do dyspozycji także Centrum Onkologii Integracyjnej. Jego oficjalne w czwartek 22 lutego w Edukatorium Juliusz.

Centrum Onkologii Integracyjnej – miejsce, gdzie liczy się wsparcie

Centrum już od kilku miesięcy raz w tygodniu prowadziło tam zajęcia. Ogromne zainteresowanie sprawiło, że trzeba rozszerzyć działalność.  To jedyne takie miejsce w Polsce gdzie wsparcie otrzymują chorzy onkologicznie – mówi z dumą Joanna Kryszczyszyn prezes Fundacji Rakowi Stop:

Joanna Kryszczyszyn: Każda osoba chora leczy się tradycyjnie, konwencjonalnie, ale Centrum Onkologii Integracyjnej jest to miejsce, gdzie jest to wsparcie psychologiczne, czyli spotkania z psychoonkologię, gdzie jest wsparcie dietetyka klinicznego. Wstępnie rozpoczęliśmy już pracę w tym Centrum Onkologii Integracyjnej, dlatego, że chcieliśmy sprawdzić, jaki będzie odbiór mieszkańców. Na dzień dzisiejszy fundacja finansuje te zajęcia, więc tylko i wyłącznie spotkania odbywają się w każdy piątek. Leczenie onkologiczne to jest proces strasznie długotrwały.

Jednym z fundatorów fundacji jest Izba Przemysłowo Handlowa Rybnickiego Okręgu Przemysłowego. Mówi jej prezes Andrzej Żylak:

Andrzej Żylak: Choroba nie czeka, więc już dziś zapraszam wszystkich. Rybnik jest uważany miastem bardzo nieczystym, statystyki pokazują, że nasz obszar jest bardzo zagrożony właśnie chorobami onkologicznymi.

Otwarcie Centrum Onkologii Integracyjnej i konferencja naukowa

Otwarciu Centrum Onkologii Integracyjnej towarzyszyć będzie konferencja. Zaprosiliśmy na nią specjalistów, z którymi już nawiązaliśmy współpracę – dodaje Joanna Kryszczyszyn:

Joanna Kryszczyszyn: Prezentować się będą osoby, które zajmują się działaniami z osobami chorymi onkologicznie, czyli nasz psychoonkolog. Będą mówić o tym, jakie są problemy, z czym się zgłaszają pacjenci, na czym polega to wsparcie psychologiczne. Tak samo wystąpią osoby, które pracują już na co dzień z osobami chorymi, czyli nasze joginki, panie, które prowadzą te grupy, automatycznie powiedzą, na co zwracać uwagę, kiedy rozpoczynamy zajęcia z ruchem, a jesteśmy po operacji usunięcia piersi. Będzie dietetyk kliniczny, bo ta dieta pomoże, a człowiekowi potem bardzo łatwo wejść w tę fazę regeneracji.

Oficjalne otwarcie Centrum Onkologii Integracyjnej w czwartek 22 lutego w Edukatorium Juliusz o godzinie 11.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj