Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Seniorze, zostań w domu. Na jaką pomoc w codziennym życiu możesz liczyć?

Facebook Twitter

W związku ze stanem epidemii i wprowadzeniem w całej Polsce strefy czerwonej, rząd zaleca seniorom, czyli osobom powyżej 70. roku życia pozostanie w domach. Jednak ich potrzeby życiowe muszą być zaspokojone, muszą regularnie mieć zrobione zakupy, wykupione leki. Wielu z nich posiada również zwierzęta, które trzeba wyprowadzać. Gdzie osoby starsze mogą szukać pomocy w naszym regionie? Jak pomagają seniorom poszczególne miasta?

Fot. pixabay.com

Żory:

O pomoc starszym dba Żorskie Centrum Organizacji Pozarządowych. Jeśli potrzebujesz wsparcia zadzwoń do Żorskiego Centrum Organizacji Pozarządowych, ono skontaktuje Cię z wolontariuszem działającym w Twojej okolicy.

Telefon komórkowy: 694 491 924.

Telefon stacjonarny: 32 43 55 111.

Linie są czynne od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 18:00.

Rybnik:

Seniorzy, osoby poddane kwarantannie, które będą potrzebowały wsparcia w zaopatrzeniu w jedzenie, leki czy zakupy, mogą liczyć na pomoc Ośrodka Pomocy Społecznej w Rybniku.

Numer telefonu dla seniorów: 517 824 097.

Racibórz:

W Raciborzu urzędnicy proszą o pomoc w otoczeniu szczególną opieką osoby starsze i inne osoby o obniżonej odporności. W Raciborzu pracownicy OPS-u będą wspomagać osoby starsze i niepełnosprawne, które mogą potrzebować pomocy ze względu na ograniczenia wprowadzone w związku z ogłoszonym stanem zagrożenia epidemicznego.

OPS Racibórz

ul. Sienkiewicza 1

tel: 32 415 26 50, 32 419 06 42, 32 419 06 43

Wodzisław Śląski:

Miasto zaleca mieszkańcom korzystanie z rządowej pomocy, jaką przewidziano dla seniorów w całym kraju. Zgodnie z zapowiedziami rząd uruchamia program Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów, dzięki któremu pomoc osobom starszym w okresie pandemii koronawirusa i działania podejmowane w tym zakresie przez rząd, samorządy, ośrodki pomocy społecznej i wolontariuszy będą przebiegały sprawniej, a osoby starsze uzyskają niezbędną pomoc w trudnym czasie. Koordynatorem programu jest Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

Specjalna darmowa infolinia dla seniorów: 22 505 11 11.

Za jej pośrednictwem osoby starsze będą mogły poprosić o pomoc w czynnościach, które wymagają wyjścia z domu, a które utrudnione są przez pandemię. Wolontariusze, organizacje pozarządowe i harcerze wspólnie dla seniorów. Dane kontaktowe zgłaszającego się seniora będą przekazywane do właściwego terytorialnie ośrodka pomocy społecznej, które będą się kontaktować z osobą zainteresowaną w celu ustalenia zakresu pomocy. W takie wsparcie seniorów będą zaangażowani wolontariusze i organizacje pozarządowe, a także Ochotnicza Straż Pożarna, Wojska Obrony Terytorialnej i harcerze. Korzystanie z infolinii, a także udzielenie pomocy, np. zrobienie i dostarczenie zakupów jest bezpłatne. Senior korzystający ze wsparcia w ramach Korpusu pokrywa jedynie koszty ewentualnych zakupów. Pomoc skierowana jest do osób powyżej 70. roku życia. W szczególnych przypadkach wsparcie otrzymają też młodsi seniorzy. Realizacja usługi w postaci dostarczenia zakupów nie przysługuje jednak osobie, która korzysta z usług opiekuńczych, bądź specjalistycznych usług opiekuńczych.

Jastrzębie-Zdrój:

Wsparcie oferuje Ośrodek Pomocy Społecznej przy ul. Opolskiej 9.

tel: 32 43 49 600, infolinia: 32 47 40 146, 32 43 49 657

Knurów:

Pomoc osobom starszym w związku z ograniczeniami wynikającymi z pandemii oferuje Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.

Ośrodek Wsparcia (Senior+), tel: 32 335 50 17.

Cieszyn:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 19 marca 2024