Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Targi Edukacji i Wolontariatu w Żorach. Uczniowie zapoznawali się z ofertami szkół i organizacji [FOTO]

Facebook Twitter

Targi Edukacji i Wolontariatu w Żorach cieszyły się sporą popularnością wśród młodych ludzi. - Chcemy się przekonać, czym kuszą nas żorskie szkoły - mówili reporterowi Radia 90 uczniowie.

Targi Edukacji i Wolontariatu w Żorach

Targi Edukacji i Wolontariatu w Żorach

Jaką szkołę wybrać? Gdzie dalej kontynuować naukę? To pytania, które zadają sobie ósmoklasiści. W wyborze dalszego kierunku kształcenia młodym mieszkańcom Żor co roku pomagają Targi Edukacji i Wolontariatu. Dziś odbyły się one w budynku tamtejszego dworca kolejowego, gdzie siedzibę ma Centrum Integracji Społecznej. Swoją ofertę prezentowały szkoły z terenu miasta. Mówi dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy oraz Żorach, Irena Ficek:

Irena Ficek:  Wystawiają się tu żorskie szkoły ponadpodstawowe. To są wszystkie szkoły, które działają na terenie miasta, łącznie sześć szkół. Uczniowie mają możliwość zapoznania się z ofertą tych szkół, jeżeli nie mają jeszcze wybranej ścieżki kariery zawodowej, to jest chyba ostatni moment, żeby nad tym pomyśleć. Mamy dodatkowo jeszcze stoiska organizacji pozarządowych. Jest to taki wachlarz wolontariatu, gdzie również młodzież może poszukiwać swoich pierwszych kroków.

…a młodzieży na targach było dużo. Ci z którymi rozmawiał nasz reporter, chwalili targi. Ich zdaniem to duża pomoc przy wyborze dalszego kierunku kształcenia:

Zobaczyć co oferują inne szkoły, co mogą zaoferować uczniom, którzy będą przychodzili na następny rok. To wybieramy sobie, a oni próbują nam  pokazać to, co może być najlepsze…

Co ciekawe podczas targów prezentowały się nie tylko szkoły, ale także organizacje pozarządowe poszukujące wśród młodzieży wolontariuszy – dodaje Irena Ficek:

Irena Ficek: To okazja do tego, żeby nawiązać jakiś pierwszy kontakt z organizacjami pozarządowymi. Te organizacje często gdzieś działają, ale nie zawsze młodzież ma możliwość takiego bezpośredniego kontaktu, nie zawsze wie, gdzie uderzyć, a tutaj można zdobyć informacje, kto może zostać wolontariuszem, na jakich zasadach odbywa się ten wolontariat. Jest to taka okazja do tego, żeby w jednym miejscu zaprezentować działalność organizacji i ewentualnie nawiązać ten kontakt z młodzieżą zainteresowaną taką formą działalności.

Na targach w Żorach, wolontariuszy szukała na przykład Fundacja „Zielone szkiełko”. Mówi jej przedstawicielka, Anna Nowacka:

Anna Nowacka: W tym roku uruchomiliśmy ogród społeczny w dzielnicy księcia Władysława, który właśnie ma na celu stworzenie społeczności, która chciałaby uprawiać warzywa, nauczyć się produkować ziemię  kompostową, nauczyć się różnych  sztuczek ogrodowych. A dzieje się to wszystko na terenie za Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej. Wierzymy, że powstanie z tego fajny miejski, społeczny ogród i że osoby, które będą się dołączać do nas – na razie to są osoby dorosłe, a dzisiaj mamy młodzież. Wierzymy, że po chwili rozmowy na targach uda nam się spotkać w ogrodzie, a potem zobaczymy  co dalej.

Dodajmy, że organizatorami targów w Żorach były: Młodzieżowe Centrum Kariery OHP, Powiatowy Urząd Pracy oraz Żorskie Centrum Organizacji Pozarządowych.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 21 maja 2024