Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Seniorzy z Rydułtów: sukcesy na scenie i na basenie

Facebook Twitter

Wystawili już po śląsku "Bojkę o Kapturku" i podbili serca publiczności. Teraz seniorzy z Rydułtów szykują kolejną sztukę. Oprócz tego zdobywają mistrzowskie tytuły i medale w pływaniu, przygotowują sesję fotograficzną, spotykają z młodzieżą. Cały czas się uczą i próbują nowych rzeczy.

Premierę sztuki „Czerwony Kapturek i misja Czarny Smog” zapowiedziano na październik, miesiąc w którym zaczyna się problem ze smogiem, bo SMOG jest czarnym bohaterem tego przedstawienia.

Mieliśmy czytać bajki dzieciom w przedszkolach, ale myślałam, analizowałam i po kolei ułożyło mi się to w głowie, wyszła z tego niezła sztuka, trochę mroczna. Oczywiście to nie będzie tak, że tylko dzieci przyjdą i zobaczą, będą brały w tym udział i będą ratować świat od czarnego smoga. Seniorzy tym razem będą mniej mówić, a więcej grać.

– mówi Marzena Rotter ze świetlicy dla seniorów „Sami Swoi” w Rydułtowach. To miejsce, które jest obecnie centrum życia starszych mieszkańców miasta. Gdyby tego miejsca nie było, to starzelibyśmy się szybciej- mówią seniorzy. Posłuchaj:

Rydułtowska Akademia Aktywnego Seniora 60+ to spotkania towarzyskie, ale też nauka języka obcego, obsługi komputerów czy zajęcia z pływania.

W ramach Akademii mamy grupę pływaków, można powiedzieć, że prawie profesjonalistów, bo to są ludzie, którzy pływają w ogólnopolskich zawodach mastersów, to są setki sukcesów i medali, powiem tylko, że Rudolf Bugla z tej grupy pływaków jest Mistrzem Polski. Oni regularnie pływają w ramach tych zajęć basenowych, czyli 3 razy w tygodniu. I jeszcze dodatkowo trenują (…).

Marek Wystyrk ze stowarzyszenia „Moje Miasto”, które przygotowuje kolejne edycje Rydułtowskiej Akademii Aktywnego Seniora zwraca uwagę na to, że seniorzy to grupa, która powinna być bardziej wykorzystywana w społeczeństwie, by mogli dzielić się swoją wiedzą. Stąd warsztaty międzypokoleniowe, które odbywają się z udziałem seniorów w rydułtowskich szkołach. Pokolenia uczą pokolenia, młodzi uczą starszych obsługi smartfona, a starsi jak żyć, bo to jest najważniejsze- mówi Wystyrk:

Marzena Rotter zapowiada, że rydułtowskich seniorów będzie można zobaczyć w specjalnym kalendarzu, przygotowywana jest specjalna sesja. To ma być dowód, że seniorzy w grupie potrafią się bawić i czują się młodzi:

Rozmawiała Małgorzata Kmieciak.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj