Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Sezon na borówki amerykańskie w pełni. Jakie właściwości mają te owoce? 

Facebook Twitter

Jego właściwości powinni docenić wszyscy. Ten owoc wpływa na poprawę naszego wzroku, polepsza pamięć i pomaga na problemy z wątrobą. Sprawdź, jakie jeszcze prozdrowotne działanie ma borówka amerykańska i ile ma kalorii.

fot.pixabay.com

Borówki amerykańskie

To popularny w Europie ciemnoniebieski owoc. Cenimy go za słodki smak. Borówki możemy jeść na surowo lub przetworzone. Idealnie sprawdzają się na dżemy, soki, sosy czy dodatki do słodkich deserów. Warto jednak sięgnąć po te owoce nie tylko ze względu na smak, mają one bowiem wiele właściwości leczniczych i prozdrowotnych. Ze względu na liczne właściwości jagoda ta zyskała miano „superfood” (tuż obok nasion chia czy spiruliny).

fot.pixabay.com

Kalorie, witaminy i minerały

Borówka amerykańska jest pełna składników odżywczych. Porcja 100 gram zawiera tylko 57 kalorii i ponad 2 gramy błonnika. To 20% dziennego zapotrzebowania na witaminę C, około 30% witaminy K i 20% manganu. Owoce te są również niskokaloryczne, mają też niski indeks glikemiczny, dzięki czemu mogą być spożywane przez osoby z insulinoopornością i cukrzycą typu 2.

fot.pixabay.com

Właściwości zdrowotne

Borówki polepszają nasz wzrok i wspomagają pracę oczu. Stosuje się je w leczeniu zaćmy czy zwyrodnienia plamki żółtej. Dzięki zawartości błonnika i antyoksydantów biorą udział w usuwaniu toksyn z naszego organizmu, wspomagają trawienie. Dodatkowo owoce te mają korzystny wpływ na naszą pamięć, to zasługa flawonoidów, które odwracają przychodzące z wiekiem ubytki w pamięci. Dzięki dużej zawartości fitoestrogenu (hormonu roślinnego), blokuje działanie enzymów przyczyniających się do powstawania nowotworów hormonozależnych.

fot.pixabay.com

Przechowywanie

Borówki możemy przechowywać w naszej lodówce 7 dni. Warto wiedzieć, że nie należy myć borówek, które nie zostaną spożyte od razu. Jeżeli chcemy zamrozić owoce, należy je wyłożyć nieumyte na pergaminie, włożyć do zamrażarki, a kiedy zamarzną można je przełożyć do plastikowego woreczka. Wówczas możemy je przechowywać przez cały rok.

fot.pixabay.com

Borówka amerykańska to wspaniały dodatek do diety, w sam raz na letnie dni!

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 5 marca 2024