Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Sława światowej fotografii w Żorach

Facebook Twitter

Dziś (24.05.) w bibliotece swoją wystawę otworzy Piotr Sikora. Ekspozycja nosi tytuł: GRANICE | BORDERS i ukazuje polski folklor w niecodziennych stylizacjach. Na zdjęciach mamy tradycyjne stroje noszone przez ludzi różnych narodowości a wraz z nimi pojawiają się pytania o twarze, wymiary i granice polskiej tożsamości narodowej na tle coraz szybszych zmian społecznych.

Piotr Sikora od 30 lat mieszka w Nowym Jorku, wystawiał na całym świecie, a zdjęcia, z którymi przyjedzie do Żor pokazywane były na tak wielkich imprezach jak World Expo w Mediolanie, czy wcześniej w Szanghaju, to część kolekcji Polskiego Muzeum Etnograficznego w Warszawie.

Wystawa Granice | Borders to fotografie przedstawiające polską sztukę ludową przez wielokulturową soczewkę. Pokazując polskie tradycyjne stroje noszone przez ludzi różnych narodowości, autorzy stawiają pytania o twarze, wymiary i granice polskiej tożsamości narodowej na tle coraz szybszych zmian społecznych. Wraz z powrotem do Polski różnorodności etnicznej (naród został brutalnie pozbawiony mniejszości narodowych w czasie II wojny światowej) Polacy muszą zdecydować, czy ją przyjąć, czy pozostać na nią zamkniętymi.

Piotr Sikora – autor niniejszej wystawy, jest fotografem i filmowcem oraz Starszym Operatorem Obrazu w VH1. Od 30 lat mieszka w Nowym Jorku. W 1982 r. wyjechał z Krakowa i razem z matką osiedlił się na Mannhattanie, gdzie uczęszczał do słynnej The School of Performing Arts. Później wrócił do rodzinnego Krakowa, aby kontynuować naukę. Zaintrygowany pracą kultowych fotografów, takich jak Richard Avedon, David LaChapelle i Jean-Baptiste Mondino, pomyślał, że może znaleźć odpowiedni sposób do wyrażania siebie w fotografii.

Swój pierwszy aparat fotograficzny kupił na pchlim targu w East Village i zupełnie przypadkowo spotkał innego ze swoich idoli: fotografa Bruce’a Webera. Weber poradził mu, aby zaczął pracować w branży, zajmując stanowisko asystenta i dał mu radę, która nadal ma wpływ na jego pracę: Aby zostać wielkim fotografem, musisz dowiedzieć się, kim jesteś jako człowiek i pokazać siebie poprzez swoje zdjęcia.

Jako artysta stworzył dwa kontrowersyjne projekty, Dolls i Borders. Oba były wystawiane na całym świecie, a Borders zostały ujęte w tak wielkich wydarzeniach jak World Expo 2015 w Mediolanie, World Expo 2010 w Szanghaju i Zimowych Igrzyskach Olimpijskich Vancouver 2010, a także stanowiła część kolekcji Polskiego Muzeum Etnograficznego w Warszawie.

W świetle ostatnich lat, w czasach nasilania się globalnej migracji na całym świecie, Granice | Borders stały się bardziej aktualne niż kiedykolwiek. Piotr Sikora wciąż pracuje nad rozwinięciem pierwotnego projektu, aby odzwierciedlić obecny klimat geopolityczny w Unii Europejskiej.

Wydarzenie zostało objęte patronatem Europejskiego Roku dziedzictwa Kulturowego 2018.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj