Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Smogiła na ulicach Rybnika

Facebook Twitter

Nietypowa instalacja przejechała drogami Rybnika. Smogiła miała zwrócić uwagę mieszkańców miasta na największy problem Rybnika, jakim jest smog.

Była to inicjatywa Rybnickiej Rady Kobiet, do której dołączyły Śląskie Perły oraz Rybnicki Alarm Smogowy i Rybnicki Sztab Kryzysowy. Mówi Jolanta Jackiewicz z Rybnickiej Rady Kobiet:

Ta akcja ma na celu pokazanie mieszkańcom, ale też włodarzom miasta z jakim problemem my mieszkańcy Rybnika musimy się borykać. Ta smogiła wygląda strasznie, ponieważ jest zniszczona przez smog, ‚ona nie dycho, ona zdycho’. Naszym zadaniem jest przywrócenie smogile prawdziwą twarz, mam nadzieję, że przyjdzie taka chwila refleksji, opamiętania i wszyscy zabiorą się za to, żeby doprowadzić do sytuacji, że wreszcie nasze dzieci będą mogły się bawić na podwórku, że przestaną chorować i przestaną umierać.

Potrzeba zmian w prawie – dodaje Joanna Bulandra z Rybnickiej Rady Kobiet:

Uważamy, że obecnie obowiązująca uchwała antysmogowa daje zbyt wiele czasu tym, którzy żyją z węgla. My tego czasu nie mamy, to jest 45 tysięcy istnień ludzkich rocznie, co 3 lata giną mieszkańcy takiego miasta jak Rybnik, to jest 120 osób dziennie. Jeżeli mówimy o sprawiedliwej transformacji, to co mamy porównywać: kwestię  kosztów pieca dla iluś tam rodzin, czy kwestie ludzkich istnień, to są rzeczy nieporównywalne.

Wśród protestujących był także poseł na Sejm ziemi rybnickiej, Maciej Kopiec:

Jako Ślązacy wzywamy rząd od tego, aby realnie zainteresował się problemem powietrza na Śląsku, które zabija nas i nasze dzieci. W grudniu tego roku wraz ze Śląskimi Perłami oraz Rybnickim Alarmem Smogowym wybraliśmy się do Sejmu, gdzie rozdawaliśmy posłankom i posłom zaproszenia na wizytę studyjną do Rybnika, aby przyjechali i zobaczyli jak wygląda powietrze w Rybniku.  Gdy w Warszawie mówi się o smogu i brudnym powietrzu, mówimy o przekroczeniu rzędu 120 % normy, my tu mamy po 3000- 4000 % przekroczenia norm. Wzywamy wadzę, by realnie rozwiązały problem powietrza, które nas zabija.

Podobne akcje jak przejazd Smogiły przez Rybnik będą kontynuowane – dodają organizatorzy. A w Sejmie został powołany parlamentarny zespół antysmogowy. Jego wyjazdowe posiedzenia zaplanowano w najbliższy piątek (7.02.) w zabytkowej kopalni Ignacy w Rybniku- Niewiadomiu.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj