Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Spotkanie ze Zbigniewem Rokitą, autorem książki „Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku”

Facebook Twitter

3 lutego Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu zaprasza na spotkanie ze Zbigniewem Rokitą, autorem książki "Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku", która w 2021 roku została podwójnie nagrodzona Nagrodą Literacką Nike.

Zbigniew Rokita

Urodzony w 1989 w Gliwicach. Autor książek reporterskich, dziennikarz i reporter specjalizujący się w problematyce Europy Wschodniej i Górnego Śląska. Jego książka „Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku” została podwójnie nagrodzona Nagrodą Literacką Nike – decyzją jury oraz czytelników, a także otrzymała nominację do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus, nagrody Ambasador Nowej Europy i Międzynarodowej Nagrody im. Witolda Pileckiego. Wcześniej, uznanie zdobyła reporterska opowieść „Królowie strzelców. Piłka w cieniu imperium”, która została przełożona na język ukraiński, a spektakl na jej podstawie wystawiono w Teatrze Nowym w Zabrzu. Jest też autorem sztuki teatralnej Nikaj (Teatr Zagłębia, reż. Robert Talarczyk).

O „Kajś”, autor pisze:

Przez większość życia uważałem Ślązaków za jaskiniowców z kilofem i roladą. Swoją śląskość wypierałem. W podstawówce pani Chmiel grała nam na akordeonie Rotę, a ja nie miałem pojęcia, że ów plujący w twarz Niemiec z pieśni był moim przodkiem.

O swoich korzeniach wiedziałem mało. Nie wierzyłem, że na Śląsku przed wojną odbyła się jakakolwiek historia. Moi antenaci byli jakby z innej planety, nosili jakieś niemożliwe imiona: Urban, Reinhold, Lieselotte.

Później była ta nazistowska burdelmama, major z Kaukazu, pradziadek na „delegacjach” w Polsce we wrześniu 1939, nagrobek z zeskrobanym nazwiskiem przy kompoście. Coś pękało. Pojąłem, że za płotem wydarzyła się alternatywna historia, dzieje odwrócone na lewą stronę. Postanowiłem pokręcić się po okolicy, spróbować złożyć to w całość. I czego tam nie znalazłem: blisko milion ludzi deklarujących „nieistniejącą” narodowość, katastrofę ekologiczną nieznanych rozmiarów, opowieści o polskiej kolonii, o separatyzmach i ludzi kibicujących nie tej reprezentacji co trzeba. Oto nasza silezjogonia.

Na spotkanie autorskie ze Zbigniewem Rokitą raciborska biblioteka zaprasza w czwartek, 3 lutego o godzinie 18.00.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj