Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Teatr w Cieszynie: Poezja gościła na scenie, to prezentacja młodych recytatorów

Facebook Twitter

"Bo ważne są emocje" - podkreślają młodzi recytatorzy, którzy na słowo mówione i śpiewane rywalizowali na deskach Teatru im. Adama Mickiewicza w Cieszynie.

Teatr w Cieszynie

Odbyły się tam eliminacje powiatowe 69. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. A recytowali i śpiewali uczniowie szkół średnich w powiatu cieszyńskiego.

Kamil Pawelski: Poezja śpiewana nie umarł jako gatunek muzyczny i dużo osób rzeczywiście tym interesuje, tylko jednak jest to dosyć niszowe.

Radio 90: Czego ty jako młody człowiek szukasz w poezji?

Kamil Pawelski: Poezja powinna oddawać nasze uczucia po prostu, czytając poezję czy śpiewając, tak jak w moim wypadku powinniśmy się utożsamiać z tekstem, który śpiewamy. Uciekam troszeczkę od codzienności, śpiewając poezję. To jest muzyka, która naprawdę przychodzi mi z łatwością, z przyjemnością. Uwielbiam śpiewać, kiedy tylko mogę.

powiedział Kamil Pawelski uczeń I Liceum Ogólnokształcącego im. Antoniego Osuchowskiego w Cieszynie.

Młodzi ludzie wciąż sięgają po poezję, choć takich osób jest coraz mniej

– przyznaje również uczennica liceum im. Osuchowskiego, Małgorzata Chmiel.

Małgorzata Chmiel: Szkoła też w jakiś sposób nam pomaga te talenty rozwijać. I jeśli ktoś się tym interesuje, to po prostu mi się wydaje, idzie w to. To trzeba też wyczuć. Nie każdy też to rozumie, czuje i coraz mniej osób niestety się tym interesuje. Ale jest jeszcze duże grono osób, które idzie w to.

Radio 90: Czego Ty szukasz w poezji. Co Ty tam odnajdujesz?

Małgorzata Chmiel: Mi się wydaje, że też wyrażenie siebie i pokazanie swoich uczuć, emocji, wyjście ze swojego nawet czasami komfortu. I mi się wydaje, że to jest cudowne.

Radio 90:Tekst, który wybrałaś, był taki osobisty dosyć.

Małgorzata Chmiel: Chciałam pokazać w tym paletę emocji, kobiety na pozór, która może mieć wszystko, faceta i wręcz pęczki tych facetów, a jest tak naprawdę nieszczęśliwa bardzo i wyładowuje to wszystko i widzi na zdjęciach tą starą siebie i jest strasznie nieszczęśliwa, że jest tą kobietą, którą się stała. To z niej wszystko wychodzi po prostu.

Scena cieszyńskiego teatru po raz pierwszy gościła uczestników powiatowych eliminacji, zdecydowanie podnosząc rangę tego wydarzenia. Dodajmy, że patronem tegorocznej edycji został Zbigniew Herbert w setną rocznicę urodzin pisarza i poety.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 21 maja 2024