Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Święta wielkanocne oczami dzieci. Jak świętować z najmłodszymi?

Facebook Twitter

Wielkanoc dla dzieci bywa mniej atrakcyjna niż Boże Narodzenie. Często dzieci nie rozumieją istoty świąt wielkanocnych. Szczególnie teraz, w pandemii, kiedy dzieci mają ograniczony kontakt z przedszkolem, szkołą, czy kościołem warto zastanowić się, jak obchodzić z nimi ten czas?

fot. pixabay.com

Zajączek, prezenty, ale też zmartwychwstanie

Zazwyczaj dzieci w Wielkanoc cieszą się z prezentów, które otrzymują od Zajączka. To dla nich bardzo ważne. Jednak warto skoncentrować się też na tym, co oznaczają tradycyjne symbole i co właściwie świętujemy w tym radosnym czasie. Najłatwiej powiedzieć dziecku, że święta wielkanocne to czas radości, że zwyciężyło życie. Starszym dzieciom można próbować wyjaśniać, że Pan Jezus zmartwychwstał, czyli pokonał śmierć. Zachowajmy równowagę pomiędzy atrakcjami, jakimi są prezenty i słodycze, a nauką, jaką za sobą niosą święta.

Wspólne zabawy

Aby przedłużyć dziecku radość z prezentów, zastosujcie zabawę w ich szukanie. Czasem wystarczy kilka słodyczy, drobnych upominków, a pochowanie ich w całym ogrodzie sprawi dziecku ogromną frajdę!

Jeżeli szukacie pomysłów na wspólne spędzenie czasu, możecie zrobić wielkanocne ozdoby z masy solnej, a później kolorowo je pomalować. Może powstać baranek, zajączek czy pisanka.
Jeżeli dzieci lubią zabawy plastyczne, spróbujcie wspólnie wykonać zajączka z rolki po papierze toaletowym. Do rolki przyklejcie z papieru uszy, oczy, nosek i wąsy, całość pomalujcie na kolorowo i gotowe! Można zrobić całą gromadkę zajączków.

Rodzinny quiz

Aby połączyć zabawę i kultywowanie wielkanocnej tradycji urządźcie sobie świąteczny quiz. Przypomnijcie sobie symbolikę rzeczy, które włożyliście wczoraj do koszyczka (baranek symbolizuje Chrystusa, jajka to symbol nowego życia, chleb to ciało Chrystusa, kiełbasa to symbol odbytego postu, chrzan to symbol męki, a sól to symbol prostoty życia). Później zadawajcie sobie wzajemnie pytania. Dzieci najlepiej uczą się poprzez zabawę.

Trochę ruchu

Potrzebujecie ruchu? Wykorzystajcie wielkanocne pisanki. Potrzebna będzie jeszcze łyżka stołowa. Zróbcie wyścig z jajkiem położonym na łyżce trzymanej w zębach. Możecie zastosować dowolne przeszkody, zależnie od wieku dzieci i Waszej fantazji.

Kolejna zabawa to też opcja ruchowa, ale potrzeba do niej większej ilości osób. Stajecie w kole i wybieracie spośród siebie „Zajączka”. Chodzicie w kółko w rytm muzyki, a „Zajączek” musi wydostać się ze środka koła na zewnątrz.

Spędźcie ten czas radośnie!

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj