Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Syrynia: Procesja Pacholcza jednak się odbędzie

Facebook Twitter

Tegoroczna Procesja Pacholcza w reżimie sanitarnym. Kilkusetletnia tradycja pielęgnowana w Syryni, tak jak w ubiegłym roku przebiegnie w cieniu pandemii. W ubiegłym roku z powodu bardzo surowych zasad, w procesji wzięło udział tylko para reprezentująca miejscową młodzież.

W tym roku w Poniedziałek Wielkanocny (5.04.) o godz.13.00 z kościoła pod wezwaniem św. Antoniego wyruszy procesja pacholcza, ale z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa i limitem 45 osób.

Przypomnijmy, że procesje są podziękowaniem złożonym przez ocalałych młodzieńców i panny, za uratowanie od zarazy panującej na ziemi raciborskiej w XVII wieku. Od tego czasu przyrzeczenia dochowała tylko młodzież syryńska. Procesje zaczynają się w Poniedziałek Wielkanocny i trwają do Niedzieli Zesłania Ducha Świętego. Przez ten okres co niedziela młodzież wychodzi z kościoła i pielgrzymuje do przydrożnych krzyży znajdujących się na terenie parafii. Sama przysięga zawarta jest i spisana w tzw. Dokumencie Lubomskim, który jest przechowywany w kościele pw. św. Marii Magdaleny w Lubomi.

Tak procesja wyglądała w roku 2020:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj