Przejdź do menu głównego Przejdź do treści

REKLAMA

Procesje Pacholcze w Syryni. Wielowiekowa tradycja [WIDEO]

Co roku, od kilkuset już lat, wyruszają do przydrożnych krzyży, by kultywować tradycję rozpoczętą przez przodków. Młodzież z Syryni, począwszy od Lanego Poniedziałku, a później w każdą wielkanocną niedzielę wędruje po swojej miejscowości. To wyjątkowe wydarzenie nie tylko na skalę regionu.

procesje pacholcze w syryni

Szacowany czas czytania: 01:00

Procesje Pacholcze w Syryni – wielkanocna tradycja

To podziękowanie złożonym przez ocalałych młodzieńców i panny, za uratowanie od zarazy panującej na ziemi raciborskiej w XVII wieku. Od 1672 roku przyrzeczenia dochowała tylko młodzież syryńska. Procesje zaczynają się w Poniedziałek Wielkanocny i trwają przez 7 niedziel do dnia Zesłania Ducha Świętego. Przez ten okres co niedziela młodzież wychodzi z kościoła i pielgrzymuje do przydrożnych krzyży znajdujących się na terenie parafii.

Sama przysięga zawarta jest i spisana w tzw. Dokumencie Lubomskim, który jest przechowywany w kościele pw. św. Marii Magdaleny w Lubomi. Tradycji pielgrzymowania nie przerwały wojna i zakaz okupanta. Nawet wówczas młodzież spotykała się w kościele na modlitwie. Procesje udało się także zorganizować w czasie pandemii w 2020 roku, kiedy to ulicami przeszło tylko 3 przedstawicieli młodzieży i rok później z udziałem już większej grupy osób.

Czytaj także: