Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Szopki z całego świata do zobaczenia w rybnickim muzeum [FOTO]

Facebook Twitter

Blisko 100 szopek bożonarodzeniowych z Ameryki Południowej, Afryki oraz Azji można oglądać w rybnickim muzeum. W większości są one miniaturowe i przedstawiają wyobrażenia Świętej Rodziny oczami mieszkańców różnych szerokości geograficznych.

A po wyjątkowych szopkach oprowadzała naszego reportera Anna Grabowska-Rogus, kurator wystawy.

Anna Grabowska-Rogus: Wystawa jest niesamowita, bo przedstawia lokalne wzornictwo, szopki były wykonane w czasach współczesnych, ale przyjechały do nas z różnych stron świata (…). Rysy poszczególnych postaci w szopkach są uwarunkowane geograficznie, mamy Matki Boskie czarnoskóre i z azjatyckimi rysami twarzy.

Anna Grabowska-Rogus

Na wystawie „Szopki bożonarodzeniowe z różnych stron świata”, prezentowane są zbiory z Muzeum Misyjno-Etnograficznego Księży Werbistów w Pieniężnie oraz Muzeum Miejskiego w Żorach. Naszą uwagę zwróciła święta rodzina w maseczkach czy szopki wykonane w jajku, tykwie czy z liści kukurydzy, posłuchaj:

Dodajmy, że pierwsze szopki bożonarodzeniowe powstały w XIII wieku przy zakonach franciszkańskich, później tradycja ich tworzenia obiegła niemalże cały świat.

Wystawę można zwiedzać w muzeum w Rybniku do końca stycznia 2023 roku.

Zobacz naszą galerię a potem pójdź do muzeum:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 30 marca 2023