Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Szpital w Wodzisławiu: Dwa oddziały zawieszone, rusza jednak porodówka

Facebook Twitter

Pediatria i chirurgia w wodzisławskim szpitalu zawieszone na kolejne 3 miesiące. Dyrekcja lecznicy już złożyła wnioski do wojewody, bo wciąż nie udało się skompletować kadry lekarskiej.

Szpital w Wodzisławiu
Wjazd do szpitala w Wodzisławiu

Szpital w Wodzisławiu – lekarze ciągle poszukiwani

Choć, jak mówi w rozmowie z Radiem 90 dyrektor szpitala, Cezary Tomiczek: bliżej uruchomienia jest chirurgia.

Cezary Tomiczek: Natomiast co do szczegółów jeszcze nie mogę powiedzieć, ponieważ moje rozmowy z lekarzami trwają. Mam nadzieję, że w najbliższych tygodniach będziemy mieli tę wiedzę. Oddział, w którym było dwadzieścia łóżek, obsługiwało tylko trzech lekarzy. Czyli to jest ordynacja dzienna i dyżury, czyli lekarze pracowali około 400 godzin miesięcznie. To jest bardzo dużo. To jest kwestia zagrożenia bezpieczeństwa i dla personelu medycznego, i dla pacjentów. W związku z tym lekarze, podejmując tę decyzję o zaprzestaniu działalności, kierowali się właśnie tymi kryteriami. Naprawdę brakuje jeszcze jednego specjalisty. Będziemy prowadzić rozmowy, mam nadzieję, że jeszcze w przyszłym tygodniu. Zobaczymy, z jakim skutkiem.

Szpital w Wodzisławiu nie odwiesił chirurgii i pediatrii. Na zdjęciu Cezary Tomiczek dyrektor placówki

Dużo trudniej jest uruchomić ponownie oddział pediatryczny.

Cezary Tomiczek: Pani ordynator oferowała, że mogłaby u nas pełnić tę funkcję. Jest nadal gotowa, chętna. Natomiast co do skompletowania zespołu jest troszkę gorzej, ponieważ tutaj mamy zadeklarowane tylko dwie osoby, maksymalnie do pół etatu i to jest za mało, żeby otworzyć nawet oddział, który by miał 10, 15 łóżek, bo nam na tym zależy. Jeżeli będzie zespół nawet minimalny, to żeby ilość łóżek była dostosowana do ilości zespołu lekarskiego, a nie ponad możliwości i siły. Żeby też się nie okazało, jak w niektórych szpitalach, że tworzony jest oddział na tydzień, dwa tygodnie, a potem zamykany. To nie o to chodzi w tym odwieszeniu oddziału.

Tu brakuje przynajmniej 3 lekarzy specjalistów. Choć na razie nie wiadomo czy w ogóle uda się odtworzyć pediatrię w wodzisławskiej lecznicy rozpoczęła się już procedura przenosin oddziału z Rydułtów do Wodzisławia.

Cezary Tomiczek: To potrwa mniej więcej trzy miesiące. Podczas rozmowy z lekarzami czy z panią, która mogłaby zostać ordynatorem, również ten warunek jest stawiany, żeby to zabezpieczenie w pełni medyczne, również w specjalistyczny sprzęt wysoko specjalistyczny, który jest tutaj w Wodzisławiu, mogłyby funkcjonować do końca roku. Cały czas poszukujemy, poszukujemy, poszukujemy. Też mam prośbę do państwa. Jeżeli wśród państwa znajomych, przyjaciół są lekarze czy chirurdzy, czy pediatrzy, z przyjemnością porozmawiam z nimi, bo taka potrzeba w szpitalu jest, wszystko dla mieszkańców.

Dobra wiadomość dla przyszłym mam jest taka, że od poniedziałku (16.10.) rusza neonatologia, wracają więc porody w Wodzisławiu. Tu pracę zawieszono na 2 tygodnie. Ogłoszono też konkurs na zastępcę kierownika oddziału neonatologicznego.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 29 lutego 2024