Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Sztuczne płuca w Czerwionce- Leszczynach po kilku dniach zrobiły się szaro-czarne [FOTO]

Facebook Twitter

W połowie grudnia instalacja przedstawiająca model ludzkich płuc stanęła w centrum miasta. Mobilne płuca miały pokazać czym tak naprawdę oddychamy. Już po kilku dniach można było to zobaczyć.

zdjęcie po 14 dniach

Leszek Szejka: Po kilku dniach biel przerodziła się w szarość, a po dwóch tygodniach ciemną czerń, także wygląda to bardzo pesymistycznie.

Radio 90: Spodziewał się pan tak szybkiego efektu?

Leszek Szejka: Tak, spodziewałem się tego efektu, bo jestem aktywistą który działa na rzecz poprawy czystego powietrza, stąd taka akcja żeby uświadamiać ludziom, że to jest jest wymysł i fikcja, że to co wisi w powietrzu to jest to czym oddychamy, ma to ogromny wpływ na nasze zdrowie, od kataru, kaszlu po raka.

Leszek Szejka z alarmu smogowego w Czerwionce- Leszczynach z którym rozmawiał Arkadiusz Żabka zapowiada, że fragmenty czarnych papierowych płuc wyśle parlamentarzystom ze Śląska:

Leszek Szejka: Jesteśmy przygotowani na takie akcje, mianowicie pocięcia tego na kawałki i rozesłania do osób, które mają wpływ na zmianę w tym kraju. Chciałbym to rozesłać do posłów z województwa śląskiego, żeby im uświadomić, że czyste powietrze w naszym województwie nie jest czyste, tak jak niektórzy mówią, że problemu nie ma, mam nadzieję, że to pomoże zmienić ich opinię na ten teamat.

Problem ten ma zostać również przedstawiony miejscowym radnym podczas obrad Komisji Ochrony Środowiska, by pokazać im skalę problemu i spróbować namówić ich na zwiększenie dotacji do wymiany źródeł ciepła. Mobilne płuca to akcja Polskiego Alarmu Smogowego “Zobacz, czym oddychasz”. W tym sezonie grzewczym instalacje pojawiają się w mniejszych miejscowościach, gdzie nie ma stacji pomiarowych Inspekcji Ochrony Środowiska.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 7 grudnia 2022