Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Uczennice z Raciborza w „śląskiej” trasie po regionie, uczą tradycji [FOTO]

Facebook Twitter

Uczennice z Zespołu Szkół Ekonomicznych Raciborza w "śląskiej" trasie po regionie. Uczą tradycji dzieci z przedszkoli i najmłodszych klas szkół podstawowych. To projekt, jaki powstał w ramach ogólnopolskiej Olimpiady "Zwolnieni z Teorii", w ramach której młodzież sama organizuje projekty społeczne.

Ten „Godki starej ciotki” zyskuje coraz większą popularność wśród pedagogów i jego autorki: Oliwia Stroka i Kamila Krybus są wciąż zapraszane do różnych placówek. Radio 90 spotkało się z nimi na lekcji w podstawówce w Czyżowicach:

Radio 90: Czego chcecie dzieci nauczyć?

Przede wszystkim tej naszej gwary, żeby one się posługiwały nią więcej, bo zauważyłyśmy, że rodzice między sobą rozmawiają gwarą, a jak się zwracają do dzieci to zaczynają mówić. Chcemy zachęcić je, żeby one też się uczyły i rozmawiały gwarą. Opowiadamy o tradycjach, kulturze, stroju śląskim, o wszystkim co się da! Między innymi kulają kluski śląskie, chcemy żeby te zajęcia były w ruchu i zabawie. Myślałyśmy, że wszyscy pomyślą, że to stare dzieje, że to nikogo nie zainteresuje, a jednak się wszystkim szkołom podoba i mają dobre opinie o nas. Stwierdziłyśmy, że mieszkamy na Śląsku i trzeba tą kulturę wspierać

– usłyszała Monika Sokołowska.

Uczniowie pierwszych klas ze Szkoły Podstawowej w Czyżowicach dziś (12.01.) tańczyły, śpiewały, rozmawiały i gotowały po śląsku:

„Zwolnieni z teorii” to też forma konkursu, podzielonego na etapy

– dodaje Sylwia Gawęda-Rutkowska, nauczycielka języka niemieckiego i bibliotekarka z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Raciborzu, która sprawuje opiekę nad uczestnikami projektu:

Sylwia Gawęda-Rutkowska: Generalnie trwa to jak się nie mylę do kwietnia, dziewczyny finalnie otrzymują certyfikat międzynarodowy, który uprawnia je później np. do studiowania za granicą, muszą ukończyć wszystkie 4 etapy. Dziewczyny chcą się dodatkowo starać, bo są później nagrody brązowe, srebrne i złote, finał z tego co się orientuje odbywa się w Warszawie, dziewczyny chcą się strać o nagrodę. Chcą finalnie zrobić, już jest to zaplanowane na 8 lutego, konkurs gwary. Kamila jest z klasy pierwszej, a Oliwa z drugiej, są bardzo energiczne i pełne zapału, one wszystkie te dodatkowe rzeczy które są na warsztatach wymyślały same, są pełne werwy.

W sumie w Zespole Szkół Ekonomicznych w Raciborzu działa 9 zespołów złożonych z uczniów, którzy tworzą projekty w ramach olimpiady „Zwolnieni z Teorii”.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 24 marca 2023