Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Opowieści o regionie: co Ślązacy mają wspólnego z Chorwatami? [PODCAST]

Facebook Twitter

Opowieści o regionie i kolejny gość w niedzielę w Radiu 90. To Jan Krajczok, nauczyciel języka polskiego w liceum w Chwałowicach, pasjonat lokalnej historii. Przedstawia tezę, że Ślązacy mają geny Chorwatów.

Opowieści o regionie
Jan Krajczok

Opowieści o regionie: co Ślązacy mają wspólnego z Chorwatami?

Jan Krajczok: Zainteresowanie historią regionu wzięło się z pracy w szkole. Zawsze mi zależało na tym, żeby powierzona mi młodzież, dzieci były świadome tego, skąd pochodzą. Żeby zacząć prowadzić z nimi lekcje, trzeba im uzmysłowić, jaki jest sens tych lekcji. No i sens jest taki, żeby się nauczyły łamania szyfru, bo wszystko jest szyfrem i żeby znaleźć dowód na to, że taka jest rzeczywistość, to zacząłem z nimi od samego początku: analizujemy ich imiona i nazwiska, żeby wiedzieli, że one są szyfrem i że coś znaczą, że np. Marcin jest z Marsa, jest kimś takim wojowniczy, a Zosia jest od greckiego słowa, które oznacza mądrość, a Szymura jest potomek Szymona, Kuczera to jest potomek woźnicy…

Radio 90: Chciałam pana zapytać o to, co pan ostatnio jakby odkrył, napisał, zaproponował: że Ślązacy pochodzą od Chorwatów.

Jan Krajczok: To prawda. Mam na to jedno potwierdzenie genetyczne. Zaczęło się właśnie też od lekcji, od szkoły, bo poza nazwiskami i imionami można również badać język ciała, gesty, ubiór itd. Ale uderzyło mnie, że można badać również urodę. Przykładem jest charakterystyczna uroda ludzi rudych. Dla mnie to jest istotne, bo jedna z moich córek jest ruda, siostra ruda i rudzi generalnie w podstawówkach nie mają lekkiego życia, bo są traktowani jako tacy odmieńcy. Postanowiłem to zinterpretować. Właściwa interpretacja jest prosta dlatego, że gdyby sobie zadać pytanie gdzie jest najwięcej rudych w Europie, no to też jest prosta odpowiedź: w Irlandii, w Szkocji, Walii, w Kornwalii itd. No i to są potomkowie Celtów. Więc założenie było takie, że ci, którzy są ludźmi rudymi, pewnie są potomkami Celtów. I to jest prawda, bo archeologia potwierdza, że Celtowie w okolicach Rybnika, Raciborza mieszkali, po wykopaliskach prowadzonych w muzeum w Wodzisławiu, są piece celtyckie itd. Mamy geny celtyckie. Większość naszych genów mamy słowiańskich, ale rudzi mają geny celtyckie i jak się o tym opowie na lekcji, to na tych rudych trochę inaczej patrzą.

Jan Krajczok: Wracając do tych Chorwatów, to właśnie chciałem się wytłumaczyć: poza rudymi jest mnóstwo ludzi na naszym terenie, którzy mają urodę taką południową, mężczyźni i kobiety, brunetki, ciemne oczy. No i też zadałem sobie pytanie skąd może być źródło tej urody? No i po krótkim śledztwie stwierdziłem, że to jest skutek tego, że to są potomkowie genów wołoskich, Wołosi to jest taki lud pasterski z Rumunii, który tutaj częściowo też osiadł poniżej Ostrawy. To byli pasterze. Śladem na naszym terenie jest takie nazwisko jak Wałach (…). To wyjaśnienie pojawiło się w książce, jaką zlecił mi wójt Kornowaca.

Opowieści o regionie

Posłuchaj ostatniej części podcastu:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj