Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Uczniowie z Górek Śl. pamiętali o ofiarach marszu śmierci

Facebook Twitter

Kwiaty, wiązanki i znicze złożyli na ich mogile. Dzieciom towarzyszył ks. Maciej Górka. Była wspólna modlitwa za zmarłych, złożenie wiązanek i zniczy. Uczniowie i przedszkolaki z ZSP w Górkach Śl. mogiłę więźniów KL Auschwitz odwiedzają każdego roku.

23 stycznia 1945 rok. Górki Śląskie przemierzała kolumna zabiedzonych ludzi w pasiakach. Po wyjściu z obozu mieli nadzieję na wolność. Wielu nie przeżyło marszu… Na cmentarzu w Górkach Śląskich spoczywa 17 więźniów KL Auschwitz.

Zginęli w drodze, z wyczerpania, głodu i mrozu. Znajduje się tu zbiorowa mogiła i płyta z inskrypcją: „Z bezkresu wzgardy, cierpień i nadziei ku wiecznej chwale i pamięci”, symbolicznie otoczone drutem kolczastym.

W czerwcu w Górkach Śl. odbyła się uroczystość upamiętniająca 70. rocznicę wyzwolenia obozu. Obecnemu na uroczystości Janowi Delowiczowi, pracownikowi muzeum miejskiego w Żorach, udało się dotrzeć do świadków tamtych wydarzeń.

– Mieszkańcy nie tylko stali na chodniku i przyglądali się kolumnie. Próbowali rzucić chleb, podać wodę, oczywiście ryzykując śmiercią. Zdarzało się, że konwojenci strzelali do ludzi za każdą próbę pomocy. Krzyczeli: chcecie do nich dołączyć?! – opowiadał wówczas Jan Delowicz.

Z obozu Auschwitz-Birkenau wyruszyło 17 stycznia 1945 roku około 56 tys. osób. Szacuje się, że ok. 15 tys. marszu nie przeżyło.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj