Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Uczniowie z SP1 w Świerklanach walczą o klimat! Czy uratują świat?

Facebook Twitter

W tym roku szkolnym uczniowie klas trzecich i czwartych biorą udział w programie edukacyjnym „Być jak Ignacy”. Tytułowy Ignacy przeniósł się w czasie do roku 2070, gdzie brakuje paliw stałych, a świat zmaga się z ociepleniem klimatu. Muszą go ratować.

W pierwszym etapie programu uczniowie poznają informacje o różnych rodzajach energii elektrycznej oraz o sposobach pozyskiwania energii odnawialnej. Tworzą własne modele wiatraków i zastanawiają się jak uratować świat przed negatywnymi skutkami wykorzystywania nieodnawialnych źródeł energii.

Bierzemy udział w różnego rodzaju zajęciach, przygotowujemy wiatraki, dowiadujemy się o odnawialnych źródłach energii, szukamy różnych alternatywnych źródeł energii. To są wszystko działania bardziej teoretyczne, a jeśli chodzi o działania praktyczne, to tworzymy wielką makietę, która ma pokazać idealny świat; świat, w którym jest wykorzystywana energia odnawialna.

-mówi Radiu 90 nauczycielka SP1 w Świerklanach Beata Sobczyk.

Tworzenie elementów makiety, która będzie odzwierciedleniem idealnego świata wykorzystującego potencjał odnawialnych źródeł energii, jest szczególnie trudne w czasach zdalnego nauczania.

Pracujemy wspólnie, wspólnie się uczymy, problemem jest zrobienie czegoś praktycznego. Makietę wykonujemy w taki sposób, że mamy bazę u jednej z dziewczynek, rodzice i uczniowie starają się  przynosić części makiety po jednej osobie, z zachowaniem obostrzeń sanitarnych. Udaje się to.

Dzieci w Świerklanach chętnie zajmują się ekologią

– mówi ich nauczycielka:

Możemy mieć nadzieję, że oni będąc dorosłymi, nie będą postępowali w taki sposób jak czasami my dorośli postępujemy czyli czasami coś tam w tym piecu spalimy… Będą nastawieni na te odnawialne źródła energii. Muszę tutaj przyznać, że dzieci były bardzo zainteresowane, o ile o fotowoltaice każdy gdzieś słyszał, to z kolei energia geotermalna czy energia wiatrowa- nie mamy tutaj blisko takich farm wiatrowych- to dzieci bardzo zainteresowało.

Makieta ma być gotowa pod koniec tego tygodnia. Szkoła ze Świerklan walczy o nagrodę w konkursie MEN w wysokości 8 tysięcy złotych.

Przydadzą się na proekologiczne pomoce naukowe.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj