Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Ulica Truskawkowa w Turzy Śląskiej bardziej zasługuje na nazwę „dziurawa”

Facebook Twitter

Ulica Truskawkowa w Turzy tonie w wodzie, błocie.

Ulica Truskawkowa w Turzy Śląskiej

Ulica Truskawkowa w Turzy Śląskiej do remontu. Czy mieszkańcy wreszcie się doczekają?

Wyjście z domu to często prawdziwe wyzwanie. Szczególnie po opadach deszczu, albo kiedy przyjdą roztopy. Ulica Truskawkowa w Turzy Śląskiej płynie wodą, jest dziurawa, niszczą się zawieszenia w samochodach, niszczą się buty i elewacje domów. Bo kiedy jest mokro – wnosi się brud, a kiedy sucho – unosi się czerwony, trudny do usunięcia pył. Od prawie 5 lat mieszkańcy nie mogą doprosić się o remont drogi, którą solidarnie przekazali gminie, licząc na poprawę stanu jej nawierzchni:

Cierpliwość mieszkańców ulicy Truskawkowej już się kończy:

Jesteśmy tu zdeterminowani, żeby usłyszeć kolejne deklaracje gminy, kiedy ta droga możliwie może powstać. Ja bym oczekiwał deklaracji, że ma powstać 2027, ale niech to padnie w deklaracji, niech to się zdarzy, a nie tak jak dotychczas…

Rejon ulicy Truskawkowej, ale też Świerkowej, Mszańskiej i Jodłowej nazywany był kiedyś „pustkami”. Były tam uprawy truskawek, które kiedyś podzielone zostały na 40 działek budowlanych. Projekt drogi jest gotowy dla całego tego obszaru, to około 5 kilometrów, niestety nie udało się otrzymać dofinansowania z Polskiego Ładu, a gminy nie stać by wyremontować ten odcinek wyłącznie z własnego budżetu. Mówi wójt Gorzyc, Daniel Jakubczyk:

Daniel Jakubczyk: Jeżeli tylko pojawi się możliwość aplikowania o środki zewnętrzne np. w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, czy też jakiejś tam kolejnej edycji Polskiego Ładu, a takie zapowiedzi gdzieś można już słyszeć, to gwarantuję, że będziemy na pewno aplikowali o dofinansowanie do realizacji tego zadania. Sama tylko kwota ulicy Truskawkowej, nie licząc całości tego obszaru, to jest wartość ponad 3 miliony złotych. Wszystkie wprowadzone do budżetu na rok 2023 zadania, takie większe zadania, uzyskały dofinansowanie. Ja mam nadzieję, bo podzielam zdanie mieszkańców okolic ulicy Mszańskiej, Truskawkowej, że to zadanie też doczeka się realizacji.

Z budżetu gminy Gorzyce na 2024 rok na remonty dróg przeznaczonych ma zostać około 16 milionów złotych. Wydatki są ustalane na takim poziomie, by równocześnie oddłużać gminę – dodaje wójt. Z punktu widzenia urzędnika prace nad przygotowaniem ulicy Truskawkowej do remontu idą w dobrym tempie:

Daniel Jakubczyk: Z perspektywy planowania budżetu, wieloletniej prognozy finansowej, bardzo mocnej złożoności tych dokumentacji projektowych, gdzie trzeba uwzględnić wszelkie możliwe kolizje, uzyskanie pozwoleń czy zgód wodno-prawnych, to myślę, że działamy bardzo szybko. Widzę to w ten sposób, że nie straciliśmy w przypadku tego zadania ani minuty na przestrzeni tych ostatnich kilku lat.

Radio 90: Czy możemy jakieś zapewnienie i deklarację złożyć, że jest to w pewnym sensie priorytet dla urzędu?

Daniel Jakubczyk: Myślę, że jest to jeden z priorytetów na najbliższe miesiące, ponieważ jest gotowa dokumentacja projektowa. Mając w ręku pozwolenia, na pewno będę aplikował, jeżeli będzie możliwość o środki zewnętrzne na realizację całości tego zadania.

Jest szansa, że ulica Truskawkowa do czasu pozyskania środków zostanie wzmocniona i utwardzona na tyle, by mieszkańcy mieli możliwość bezpiecznego z niej korzystania. Te prace jednak możliwe są najwcześniej wiosną, po zimowych roztopach.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 22 lutego 2024