Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Urząd zapowiada kontrole na parkingach

Facebook Twitter

Sprawdzą czy kierowcy płacą za parkowanie w Rybniku, chodzi o pasy drogowe w rejonie Śródmieścia.

Do tej pory kontrolowano trzy miejskie parkingi: przy ul. Rzecznej, Klasztornej i Młyńskiej oraz Wysokiej, na których pracownicy służb komunalnych w tym roku wręczyli ponad 1600 wezwań do zapłaty. Za brak opłaty parkingowej kara wynosi 50 zł.

To początek walki z kierowcami parkującymi na „dziko”, którzy zabierają miejsca dla pieszych, rozjeżdżają trawniki i zieleńce.

 To kolejny etap porządkowania parkowania w mieście, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami po wybudowaniu parkingu wielopoziomowego wprowadzamy zwiększone kontrole parkowania w miejscach, gdzie są parkomaty w pasach drogowych i na miejskich parkingach. Jednocześnie wypowiadamy walkę kierowcom parkującym na „dziko”, którzy zabierają miejsca dla pieszych, rozjeżdżają trawniki i zieleńce. Wprowadzamy też ograniczenia dla kierowców wydzielając obszary chodników słupkami lub zielenią. Bardzo zależy mi na porządkowaniu przestrzeni publicznej, która często zostaje „zagracona” przez chaotycznie parkujących kierowców. Musimy się nauczyć tego, że dla wspólnego dobra, nie można porzucać samochodu byle gdzie, bo przeszkadza on innym korzystającym z przestrzeni publiczne, mamy gdzie parkować w mieście. W Rybniku mamy parkingi, na których można bezpiecznie zostawić samochód i do naszego celu kawałek dojść, nie martwię się, że tych miejsc zabraknie.

– wyjaśnia prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

Miejsca dla pieszych zostały wydzielone słupkami w rejonie parkingu wielopoziomowego i w rejonie ul. 3 Maja. Przy placu Armii Krajowej w rejonie przystanku autobusowego, gdzie do niedawna na trawniku parkowały samochody, kilka tygodni temu została w tym miejscu nasadzona dodatkowa zieleń, ustawiono ławki i kosze na śmieci.

W Rybniku powstały też dwa parklety w pasie drogowym, które zastąpiły miejsca parkingowe (od ul. Miejskiej i ul. Bolesława Chrobrego), w tych obszarach powstały nie tylko strefy do krótkiego wypoczynku ale pojawiła się dodatkowa zieleń i drzewa.

W najbliższym czasie zostanie zlikwidowana możliwość parkowania w pasie drogowym przy ul. Bolesława Chrobrego na rzecz dwukierunkowej drogi rowerowej. W przyszłości w planach jest porządkowanie dotyczące parkowania w obszarze Placu Wolności i ul. Miejskiej.

Przypominamy, że na trzech miejskich parkingach – w ścisłym centrum miasta – parkujemy bez opłat przez pierwszych 90 minut. Bezpłatnie zaparkujemy na wszystkich parkingach w ciągu tygodnia po godzinie 18.00, w soboty po 14.00 a w niedzielę przez cały dzień.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 20 maja 2022