Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Uwaga! Mocno zadymione powietrze w regionie

Facebook Twitter

Osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób serca i układu oddechowego, osoby starsze oraz dzieci nie powinny dziś (8.12.) wybierać się na spacer. To dotyczy przede wszystkim powiatu cieszyńskiego, choć mocno zadymione powietrze jest także w Rybniku czy Wodzisławiu Śląskim.

Pyłu zawieszonego jest tak dużo, że Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach wydało specjalne ostrzeżenie, dotyczy ono właśnie powiatu cieszyńskiego, ale także żywieckiego i rejonu Bielska-Białej. Tłumaczy w nim, że do pogorszenia sytuacji przyczyniła się także pogoda, warunki meteorologiczne utrudniają rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń. Tak było w niedzielę (7.12.) a dziś – zdaniem synoptyków – również nie możemy spodziewać się poprawy, aura nie ułatwi nam oddychania.

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego powiadamia, że dnia 06 grudnia 2014 roku na obszarze strefy śląskiej, w powiecie żywieckim i cieszyńskim, oraz w strefie miasto Bielsko Biała wystąpiło przekroczenie w powietrzu progu informowania
(200 µg/m3) społeczeństwa o ryzyku wystąpienia przekroczenia poziomu alarmowego dla pyłu zawieszonego PM10 (300 µg/m3).

Przyczynami takiego stanu są warunki meteorologiczne utrudniające rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń w sytuacji wzmożonej emisji z sektora bytowo-komunalnego.

Grupami ludności w szczególności narażonymi na drażniące działanie pyłu zawieszonego są:
– osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób serca (zwłaszcza niewydolność serca, choroba wieńcowa), osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego (astma, przewlekła choroba płuc), osoby starsze oraz dzieci.

Osoby cierpiące z powodu chorób serca mogą odczuwać pogorszenie samopoczucia: uczucie bólu w klatce piersiowej, palpitacje serca, brak tchu, znużenie.  Osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego mogą odczuwać przejściowe nasilenie dolegliwości, w tym kaszel, flegma, dyskomfort w klatce piersiowej, świszczący, spłycony oddech. Podobne objawy mogą wystąpić również u osób zdrowych. W przypadku nasilenia objawów chorobowych wskazany jest kontakt z lekarzem. W okresach wysokich stężeń pyłu zawieszonego w powietrzu występuje zwiększone ryzyko infekcji dróg oddechowych.

Środki ostrożności, które powinny być podjęte to:
– w przypadku poziomu 200 – 300 µg/m3 stężenia dobowego PM10 unikanie przebywania na otwartej przestrzeni przez najbardziej narażone grupy ludności, a pozostałe osoby powinny unikać długotrwałego przebywania na otwartej przestrzeni, w szczególności połączonego ze znacznym wysiłkiem fizycznym.
– w przypadku przekroczenia poziomu 300 µg/m3 stężenia dobowego PM10  najbardziej narażone grupy osób powinny pozostać w pomieszczeniach i nie przemęczać się, pozostałe osoby powinny unikać przebywania na otwartej przestrzeni.

Przypomina się o bezwzględnym zakazie spalania odpadów w paleniskach domowych !

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 2 maja 2024