Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

W Ostrawie trwa Festiwal Nowego Cyrku i Teatru Ulicznego CIRKULUM 2023

Facebook Twitter

Cyrk to nie zwierzęta, to przede wszystkim ludzie, którzy potrafią dzięki swojej sprawności oczarować publiczność.

Ale cyrk! Wybierzcie się do Ostrawy!

Najlepszych cyrkowców świata do niedzieli (11.06.) można podziwiać w Ostrawie, gdzie trwa Festiwal Nowego Cyrku i Teatru Ulicznego CIRKULUM 2023.

Z Filipem Witkowskim koordynatorem polskich przewodników w Ostrawie, rozmawiał Arkadiusz Żabka:

Radio 90: To oznacza nowy cyrk. To oznacza zupełnie nową sztukę.

Filip Witkowski: Taki był przede wszystkim zamysł producentów, czyli „cyrk trochę inaczej”. Myślę, że oni wciąż jeszcze trochę walczą z przekonaniem, że cyrk to wiadomo zwierzęta, a tutaj jedyne zwierzęta to są pszczółki, które dookoła na terenie zamku śląskoostrawskiego, bo to jest przede wszystkim sztuka i umiejętność, i kreatywność nas samych, ludzi tych artystów, więc to, ile ich mięśnie i mózgi kreatywności wytrzymają, tyle są w stanie nam pokazać.

Filip Witkowski

Artyści wypełnili błonia zamku śląskoostrawskiego. Tam rozłożyli swoje namioty, tam też na scenach plenerowych prezentują swoje umiejętności. Przyjechali do Ostrawy z Włoch, Wenezueli, Francji, Szwajcarii, Finlandii, Słowacji i Czech.

Paweł Witkowski: Największa gwiazda Dawid Dymitri, który występował dla cyrku „Cirque du Soleil”. To także potężny pokaz. Sam namiot cyrkowy Dawida jest całkiem, całkiem wysoki i praktycznie to od niego rozpoczyna się wyjście, które później prowadzi na jedną z tutaj ścieżek na terenach błoniach zamku. Na pewno wysokość, z której by się tak czysto teoretycznie spadło, mogłaby się zakończyć ostatnim występem.

Ale na Cirkulum każdy mógł spróbować swoich sił w sztuce cyrkowej:

Radio 90: Każdy może spróbować żonglerki przejścia po linie.

Filip Witkowski: Ma to moim zdaniem spowodować to, żeby ten cyrk był bliżej być po prostu bliżej tych artystów i samemu wypróbować i zobaczyć, że to nie jest też nic strasznego, że to też nie jest nic dziwnego, że to też jest rodzaj sztuki, którą warto poznać, warto doświadczyć, a najlepiej wiadomo doświadczyć to na własnej skórze

Pokazy cyrkowe w niedzielę (11.06.) rozpoczynają się o godzinie 10.00.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 25 lipca 2024