Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

W Rybniku-Chwałęcicach uczyli się takiej jazdy, aby czuć się bezpiecznie na rowerze [FOTO, WIDEO]

Facebook Twitter

W tamtejszej szkole odbyły się zajęcia Akademii Bezpiecznego Rowerzysty. To jedna z nagród za wyniki w kampanii "Rowerowy Maj" w Rybniku. Po pierwsze: chodzi o to, aby do szkoły jeździć rowerem. Po drugie: aby robić to bezpiecznie.

Mówi Jan Fiałkowski, oficer rowerowy w Rybniku:

Główne założenie jest takie, aby zwiększać umiejętności u najmłodszych, jeśli chodzi o jazdę rowerem. Podczas kampanii „Rowerowy Maj” myślę, że mogą nauczyć się dobrych nawyków, tego, żeby wykorzystywać rower jako normalny środek komunikacji podczas codziennych dojazdów do szkoły czy gdzie indziej na rowerze. Myślimy, że kampania owocuje, widać to po parkingach szkolnych, one wybuchają rowerami od maja. Właściwie już po zeszłorocznej kampanii parkingi były cały czas pełne, to cieszy mnie najbardziej.

Po raz kolejny jesteśmy w pięciu najbardziej rowerowych szkołach w Rybniku – mówi Bartosz Giemza, utytułowany rowerzysta, których uczy młodszych kolegów jak bezpiecznie jeździć po ulicach:

Poprawiam, doszkalam, żeby naprawdę mogli się czuć bezpiecznie na rowerze. Wszystkie elementy, które tu ćwiczymy, pomimo tego, że są tutaj, czy slalomy, czy drobne hopki, które można wykorzystać w szkoleniu do skoków, to wszystko można wykorzystać na drodze. (…) Zachowania w nagłych przypadkach uczymy się na Akademii Bezpiecznego Rowerzysty.

Czego nauczyli się młodzi rowerzyści?

– mówili nam uczestnicy „Akademii Bezpiecznego Rowerzysty” z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 15 z Chwałęcic.

To oni zajęli pierwsze miejsce w tegorocznej kampanii „Rowerowy Maj” w Rybniku. W całym kraju w 30 miastach, ponad 530 szkołach, na rowerach na lekcje jeździło 128 tysięcy 552 uczestników.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj