Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

W Wodzisławiu oficjalnie ruszyło kino premierowe

Facebook Twitter

21 listopada 2019 roku, w czwartek, oficjalnie po długoletniej przerwie, do Wodzisławia wróciły kinowe premiery! To chwila, na którą czekało wielu miłośników kina.

Udało się dzięki inwestycjom, które od kilku lat były prowadzone w Wodzisławskim Centrum Kultury:

Pierwszym poważnym etapem było wyremontowanie, była kompleksowa modernizacja sali widowiskowej, wymiana foteli na teatralne, zakup nowego ekranu, przystosowanego do projekcji 3D i parę innych inwestycji, które usprawniły funkcjonowanie placówki. Kolejnym krokiem było staranie się o dofinansowanie z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej do zakupu projektora cyfrowego. Możemy dzisiaj oglądać premiery w Wodzisławskim Centrum Kultury, możemy cieszyć się z kina o takiej jakości obrazu i dźwięku, jakie mają multipleksy. Mamy projekcje filmowe w seansach 3D  i 2D. Można u nas zakupić specjalne okulary wielorazowego użytku, które po jednokrotnym zakupie można stosować na kolejnych seansach.

-mówi Krzysztof Jaroch, dyrektor Wodzisławskiego Centrum Kultury. Kino premierowe zaczęło nadawać na przełomie września i października. W ciągu miesiąca w seansach wzięło udział 3 i pół tysiąca widzów:

Te kolejki to był miód na nasze serca, współczuję tym, którzy musieli w nich czekać, natomiast cieszę się bardzo, że są one po prostu emanacją tego, jakie jest zainteresowanie w Wodzisławiu Śląskim kinem cyfrowym, kinem premierowym. My w odpowiedzi niejako na oczekiwania mieszkańców wystąpiliśmy o dofinansowanie do Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, o skuteczne dofinansowanie. Oficjalnie uruchamiamy kino cyfrowe, kino również w 3D, natomiast te komentarze były faktycznie takie, tego typu kolejki były w Wodzisławiu Śląskim do kina, jak jeszcze było kino „Czar”. Cieszę się bardzo, że w sposób znaczący odpowiedzieliśmy na oczekiwania mieszkańców.

Prawie połowę środków na dostosowanie WCK-a do nadawania kina cyfrowego przeznaczyło miasto:

Po remoncie, po wymianie projektora cyfrowego nasze kino jest w pełni funkcjonalne, jak bardzo dobre kino w mieście 50-tysięcznym. Miasto zasługiwało na to kino, była to także obietnica wyborcza. Cieszy mnie, że przy wsparciu środków ministerialnych zrealizowaliśmy to marzenie. Trzeba było dokonać remontu kompleksowego sali widowiskowej, to był bardzo długi proces w poprzedniej kadencji. Wymiana nagłośnienia, krzesełka, zupełnie inna scenografia, akustyka, potem doszły kwestie związane z całym procesem wyświetlania obrazu, czyli ekran, który musi spełniać wymagania, no i to, co jest sercem każdego kina, czyli projektor cyfrowy, aby można było wyświetlać wszystkie te nawet najnowsze nowości i ten projektor jest właśnie dzięki wsparciu z Instytutu Sztuki Filmowej.

-mówi Mieczysław Kieca, prezydent Wodzisławia. Z premierowych tytułów w WCK-a cieszą się widzowie z Wodzisławia:

-usłyszała Monika Sokołowska. Nowy projektor kosztował blisko 250 tysięcy złotych. W tej chwili premierowe tytuły wyświetlane są głównie w weekendy, ale też w ramach Kina Seniora i Wtorkowego Kina Konesera.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 19 maja 2022