Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Wacławczyk w Radiu 90: Mamy tańszy wywóz śmieci, bo złamaliśmy monopol firm

Facebook Twitter

Złamaliśmy monopol firm zajmujących się wywozem odpadów, dlatego mamy najniższe ceny za wywóz śmieci w regionie- mówi w Radio 90 zastępca prezydenta Raciborza Dawid Wacławczyk. Dziś za wywóz odpadów w tym mieście stawka wynosi 21 złotych, podczas gdy w sąsiednich miastach mieszkańcy płacą tak jak w Rybniku nawet 33 złote za osobę.

Najniższe ceny za wywóz śmieci w regionie, to efekt tego, że w przetargu wystartowało Przedsiębiorstwo Komunalne w Raciborzu:

Dawid Wacławczyk: To była polityczna decyzja, że do przetargu o wywóz śmieci wystartuje nasze przedsiębiorstwo komunalne. Doskonale wiemy, że rynek śmieci jest zmonopolizowany. Samorządy mają problem, z tym że na ogół do przetargu podchodzi jedna firma, te firmy się między sobą terytorialnie podzieliły. Krótko mówiąc, tam, gdzie jest monopol, tam jest dyktowanie cen. Decyzja była taka, a właściwie prośba do prezesa naszego przedsiębiorstwa komunalnego, że spółka musi wystartować w przetargu, dzięki temu cena jest tak niska.

Mamy tańszy wywóz śmieci. Mieszkańcy dopłacali do śmieci komunalnych pochodzących z supermarketów

Mamy tańszy wywóz śmieci, bo złamaliśmy monopol firm. Dawid Wacławczyk gościem w Radiu 90

Dawid Wacławczyk wiceprezydent Raciborza

Nie bez znaczenia jest również to, że pod lupę miasto Racibórz wzięło opłaty za śmieci w prywatnych firmach:

Dawid Wacławczyk: Ta opłata była zaniżona i taj naprawdę mieszkańcy miesiącami, latami dopłacali do śmieci komunalnych pochodzących z supermarketów- tak to trzeba nazwać. Na pewno pewien wpływ ma też to, że mamy partnerstwo publiczno-prywatne i instalacja przetwarzania odpadów jest prywatna. To są owszem umowy zawarte przez poprzedni samorząd. W momencie ich zawierania były bardzo duże wątpliwości, czy one są korzystne, ale ten wzrost galopujących cen spowodował, że dzisiaj to jest korzystne. Jeżeli kontrolujemy, ile tych rzeczy realnie przywozimy, jeżeli ta „waga” jest nasza i wiemy, że to za co płacimy, to jest realnie przywiezione.

Cała poranna rozmowa Arkadiusza Żabki z Dawidem Wacławczykiem zastępcą prezydenta Raciborza do zobaczenia poniżej:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 7 czerwca 2023