Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Wichura na Śląsku: Uszkodzony pociąg ze 105 pasażerami, awarie prądu i powalona wiata w zagrodzie żubrów

Facebook Twitter

Kaczyce, Kończyce Małe i Jastrzębie-Zdrój z awariami prądu. Powalone drzewa w Skoczowie i okolicy. Zniszczona wiata w zagrodzie żubrów, czy uszkodzony pociąg- to tylko nieliczne skutki wichury, która przeszła przez region w sobotę (23.03).

Wichura na Śląsku
fot. słuchaczka Radia 90

W sobotę, 23 marca około godziny 14:20 region nawiedziły bardzo silne porywy wiatru, które spowodowały liczne zniszczenia.

Wichura na Śląsku. Drzewo uszkodziło pociąg z 105 pasażerami

W trakcie dzisiejszej wichury na Śląsku doszło do niebezpiecznego zdarzenia. Drzewo runęło na tory, wybijając szyby w pociągu relacji Racibórz-Katowice, którym podróżowało 105 pasażerów. Na szczęście nikt nie odniósł obrażeń. Do akcji natychmiast został wezwany pojazd sieciowy, który usunął przeszkodę.

fot. słuchaczka Radia 90

Całe zajście miało miejsce około godziny 15:15 na leśnym, trudno dostępnym odcinku trasy. Po usunięciu drzewa skład udał się dalej, poruszając z prędkością 5 km/h, na stację Katowice Ligota. Tam pasażerowie przesiedli się do autobusów zastępczej komunikacji.

fot. słuchaczka Radia 90

Operacja usuwania drzewa trwała ponad trzy godziny, a w międzyczasie nad województwem śląskim przetaczała się silna burza. Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach odnotowała wiele zgłoszeń związanych z silnym wiatrem, z czego najwięcej dotyczyło powiatów cieszyńskiego, bielskiego, gliwickiego oraz miasta Bielsko-Biała.

Wichura na Śląsku. Wskutek burzy wiele miejsc na Śląsku ucierpiało

Na cmentarzu w Wodzisławiu Śląskim, przy ulicy Pszowskiej, siła wiatru była na tyle duża, że przewróciła wysoką topolę, uszkadzając przy tym kilkanaście nagrobków. Na szczęście, w tym zdarzeniu nikt nie ucierpiał.

Straż pożarna z Wodzisławia Śląskiego otrzymywała zgłoszenia od mieszkańców dotyczące skutków silnego wiatru. Połamane drzewa i konary zalegały na drogach i chodnikach, czyniąc niektóre z nich, jak na przykład ulicę Grodzisko, nieprzejezdnymi.

Wichura na Śląsku fot. OSP Skoczów

Strażacy interweniowali w 15 zdarzeniach, z których większość dotyczyła zerwanych przewodów, uszkodzonych drzew czy dachów. Jednym z uszkodzonych budynków była m.in. komenda policji, stodoła w Rogowie oraz dach domu przy ulicy Kopernika.

Wichura na Śląsku

fot. OSP Skoczów

Wichura na Śląsku. Awarie prądu

Silny wiatr nie oszczędził również infrastruktury energetycznej. Wiele miejsc borykało się z przerwami w dostawie energii elektrycznej, m.in. Jastrzębie-Zdrój, Kaczyce, Kończyce Małe.

Wichura na Śląsku. Zawalona wiata w zagrodzie żubrów

W powiecie raciborskim odnotowano mniejszą skalę zniszczeń, jednak na terenie zagrody żubrów w Raciborzu zawaliła się wiata. Na szczęście, dzięki odpowiedniemu zabezpieczeniu terenu, nikomu nic się nie stało.

fot.fb/Dominik Konieczny

Według najnowszych danych z IMGW, lokalne porywy wiatru mogły sięgać nawet do 70 km/h.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 19 lipca 2024