Widowisko „Zrozumieć Jastrzębie” na otwarcie Carbonarium
Widowisko poświęcone 60-leciu istnienia Jastrzębia-Zdroju, opowiadające o mieście od chwili poszukiwania węgla po współczesność - to będzie można zobaczyć przy okazji otwarcia Carbonarium.
„Zrozumieć Jastrzębie” to tytuł widowiska multimedialnego jakie 2 września zainauguruje działalność Carbonarium w Jastrzębiu Zdroju. Powstaje ono w budynku Łaźni Moszczenica, co ciekawe zostało ono zaprojektowane przez tą samą firmę, która stworzyła Podziemia Rynku Głównego w Krakowie. Carbonarium ma być miejscem poświęconym węglowi. Będzie to nowoczesna wystawa, dowiemy się z niej jak powstał węgiel, poznamy historię miasta i kopalń z nią związanych. To wszystko pomagały nam zorganizować bardzo znane firmy – mówi Rafał Jabłoński, dyrektor Instytutu Dziedzictwa i Dialogu Łaźnia Moszczenica.
Rafał Jabłoński: Firmy, które z nami współpracowały przy tym projekcie to firmy bardzo znane i znaczące i doświadczone w tego typu projektach. Mają za sobą wielkie projekty, największe projekty muzeów multimedialnych, między innymi podziemia rynku w Krakowie. To wszystko daje nam pewność, że ta wystawa będzie zrobiona w najwyższej jakości i mam nadzieję, że tak też zostanie odebrana przez zwiedzających. Od 15 będziemy wpuszczać pierwszych zwiedzających, oczywiście na ekspozycji obowiązują limity, przy otwarciu Carbonarium zwiększymy ten limit żeby więcej osób mogło zobaczyć wystawę.
Carbonarium – wielkie otwarcie dla całych rodzin
Przy wejściu do Carbonarium tego dnia działać będzie strefa rodzinna, a na czwartym piętrze odbędą się warsztaty i wystawa poświęcona Porozumieniom Jastrzębskim. Najważniejsze artystyczne wydarzenie tego dnia, rozpocznie się o 20-stej – zapowiada Rafał Jabłoński dyrektor Instytutu Dziedzictwa i Dialogu Łaźnia Moszczenica. To będzie widowisko multimedialne z udziałem gwiazd pod tytułem „Zrozumieć Jastrzębie”, w którym opowiemy historię miasta.
Rafał Jabłoński: Na scenie duża orkiestra symfoniczna, wokaliści, między innymi GrubSon, Steczkowska, finaliści The Voice of Poland, Michał Gasz, a także jastrzębianki: Asia Smajdor, Noemi Lemańska, będzie także Daniel Cebula z Teatru Rozrywki. Wszystko poprowadzi aktor Dariusz Niebudek. Nie bez kozery właśnie on – ponieważ to człowiek, który na Śląsk przyjechał z Kielc, zamieszkał tutaj, pokochał Śląsk. To człowiek taki jak my: czyli jastrzębianie, którzy tutaj, do tego miasta zjechali z całej Polski w latach 70 i 80, tutaj rozpoczęli swoje życie. Dlatego też o widowisko będzie poświęcone 60-leciu miasta Jastrzębie-Zdrój. Opowiemy na scenie historię miasta, od poszukiwania węgla, po współczesność.
Na to wydarzenie jest wstęp wolny.
Czytaj także:
- Carbonarium w dawnej, kopalnianej łaźni. 2 września wielkie otwarcie pierwszej wystawy
- Wiadomo już kto wybuduje Carbonarium w Jastrzębiu-Zdroju