Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Carbonarium w dawnej, kopalnianej łaźni. 2 września wielkie otwarcie pierwszej wystawy

Facebook Twitter

Wielkie otwarcie Carbonarium już 2 września w Jastrzębiu. To tam dowiemy się wszystkiego o węglu, który nieodłącznie powiązany jest z historią miasta.

Carbonarium

Już tylko kilka dni dzieli nas od otwarcia wyjątkowe miejsca na napie regionu. Jeszcze do niedawna kąpali i przebierali się tam górnicy. Teraz w  Łaźni Moszczenica w Jastrzębiu Zdroju zaplanowano otwarcie Carbonarium – pierwszej stałej wystawy w budynku starej łaźni. To wydarzenie już 2 września. Węgiel, będzie jej motywem przewodnim, bo przed laty odkryty pod Jastrzębiem-Zdrój zmienił losy miejscowości. Mówi Anna Hetman prezydent miasta:

Anna Hetman: Carbonarium to miejsce, w którym zachowujemy pamięć tego, co w Jastrzębiu siedziało. Mówimy o powstaniu miasta, a miasto powstało dzięki temu, że odkryto ogromne pokłady węgla. Jastrzębie-Zdrój ciągle żyje górnictwem i węglem. Mnóstwo rodzin w Jastrzębiu związanych było, bądź jest z górnictwem. To nasze dziedzictwo, dziedzictwo poprzemysłowe, to chcemy zachować. Tam właśnie chcemy pokazywać wszystko to, co wiąże się z naszym miastem i z górnictwem.

Ma to być miejsce, gdzie w nowoczesny i przystępny sposób dowiemy się wszystkiego co najciekawsze o węglu i jastrzębskich kopalniach:

Anna Hetman: Te wystawy są bardzo nowoczesne, interaktywne, multimedialne i chcę tutaj podkreślić, że jest to pierwszy etap tych wystaw. My będziemy je ciągle rozwijać, wzbogacać i dodawać takie elementy, które będą powodowały, że zechcemy tam powrócić jeszcze raz. To również miejsce dla takiej szeroko rozumianej edukacji i debaty o tym, co w przyszłości z węglem, co z naszym miastem również. Transformacja nas bardzo dotyka i to dotykała nas w poprzednich latach wielokrotnie, bo przecież byliśmy niewielką wsią, później staliśmy się znanym w całej Europie kurortem, ogromnym ośrodkiem przemysłowym, a teraz ten przemysł idzie ku schyłkowi.

Budowa Carbonarium pochłonęła 17 mln złotych:

Anna Hetman: Inwestycja była bardzo droga i ona będzie coraz droższa, bo będziemy wzbogacać te wystawy. Na chwilę obecną część budowlana tej części Carbonarium wyniosła około 17 milionów złotych. Sama część wystawiennicza około siedmiu milionów złotych, przy czym w każdej z tych części mamy również współfinansowanie ze środków unijnych. W części budowlanej 50 procent to środki unijne z programu transgranicznego i w części wystawienniczej ponad 4 miliony to środki unijne. Skorzystamy również z takich programów, które będą nas wspomagały również przy rozbudowie tej wystawy.

Czekamy na mieszkańców, turystów i uczniów – mówi Anna Hetman prezydent Jastrzębia Zdroju:

Anna Hetman: Wystawa dedykowana jest dzieciom, młodzieży i dorosłym, nie tylko mieszkańcom, również turystom. Myślę, że ta najmłodsze dzieci, do 7 siódmego roku życia one niekoniecznie wszystko zrozumieją. Natomiast od siódmego roku życia już dzieci szkolne, będą mogły swobodnie sobie pewne elementy poznać. Specjalna oferta dla szkół, nie tylko szkół jastrzębskim, ale również szkół z Polski będzie przygotowana. Ona będzie dostępna już myślę, bardziej od października, bo wrzesień to jest takim miesiącem przygotowawczym w szkołach. W tej ofercie będzie nie tylko zwiedzanie wystaw, również warsztaty, które bardziej zaangażują młodzież, dzieci do uczestnictwa.

2 września będzie pierwszym dniem otwarcia Carbonarium. Tego dnia między 15 a 19-30 będzie można odwiedzić to miejsce za darmo. Wieczorem w Łaźni Moszczenica wyjątkowe plenerowe wydarzenie artystyczne.

Czytaj także: 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 9 grudnia 2023