Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Wielkanoc 2019. Co wkładamy do koszyczków i dlaczego?

Facebook Twitter

W Wielką Sobotę udamy się do kościołów z koszyczkami, poświęcić wielkanocne pokarmy. Dla dzieci to dzień radości, ale w kościele katolickim jest to raczej dzień ciszy...

fot.pixabay.com

Mówi ksiądz Rafał Kowalski:

Wielka Sobota jest przede wszystkim dniem ciszy w kościele i to jest taki dzień, w którym powinniśmy odwiedzać grób Jezusa. Wielka Sobota jest dniem, w którym kościół przeżywa tę stratę, tzn. ludzie wierzący mają pójść stanąć przy grobie Jezusa. W naszej tradycji jeszcze się zachowało, że tego dnia święcimy pokarmy, to nam trochę zaburza tę ciszę, bo jednak wtedy dzieci już się cieszą tym wszystkim, co się dzieje w związku ze święceniem pokarmów.

Warto wytłumaczyć – szczególnie najmłodszym – co oznaczają pokarmy w koszyczkach:

Pierwszy produkt, który się znajduje w koszyczku, to jest jajko, pisanki, pięknie ozdabiane. Jajko, które- jak mówimy- jest symbolem nowego życia. Powinien znaleźć się w naszych koszyczkach także chleb, kromka chleba, który jest symbolem tego naszego dnia powszedniego, bo nie wyobrażamy sobie  funkcjonowania czy życia bez chleba. Konsekrowany to jest symbol ciała Chrystusa. Element, którego nie powinno zabraknąć, to jest wędlina, u nas przyjmuje formę kawałka kiełbasy, nam ma przypominać Baranka. Tam powinny się znaleźć różnego rodzaju przyprawy, między innymi sól.. Jezus mówił, że Chrześcijanie mają być jak sól na tym świecie, tzn.mają nadawać temu światu smak.

Co ciekawe… w koszyczkach powinny pojawić się też gorzkie zioła. Do czego nawiązują? Posłuchaj, co mówi ksiądz Rafał Kowalski:

Nie umyłeś okien? Powinieneś zrobić to po Niedzieli Zmartwychwstania. Posłuchaj:

Głównym symbolem kojarzonym z Wielkanocą są jajka. Jednak nie zawsze tak było. Początkowo kościół zakazywał spożywania jajek, które zostały zapożyczone z obrządków pogańskich:

Kościół przez lata trochę nieufnie podchodził do tych jajek, dlatego, że jako symbol tego nowego, rodzącego się życia, one były już wykorzystywane w kultach pogańskich, więc żeby nie mieszać to był nawet taki czas, że Kościół raczej wolał zakazywać zwracania uwagi czy nawet jedzenia tych jajek, a nawet taki czas, że pozwalano na zjedzenie jajek dopiero po zmówieniu modlitwy. Żeby mieć pewność, że nie będziemy czcić kultów pogańskich. Dzisiaj warto zwrócić uwagę, że rzeczywiście jajko zawiera w sobie taki potencjał tego życia, które może się z niego wykluć…(…).

Rozmawiał Piotr Krejner. Dajcie znać jak wyglądają Wasze koszyczki!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 3 czerwca 2023