Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Wielkanocny zajączek. Kiedy i gdzie podrzuca prezenty? Słuchacze Radia 90 odpowiadają

Facebook Twitter

Gdzie i kiedy wielkanocny zajączek podrzuca prezenty? Czy można go zwabić? Wielkanoc też ma swojego cichego bohatera, jest nim zajączek. W naszym regionie "szuka się zajączka", co znaczy, że szuka się prezentów, te mogą być schowane w ogrodzie, ale też w różnych miejscach domu. Pytaliśmy o sprawę naszych słuchaczy.

Wielkanocny zajączek. Kiedy i gdzie podrzuca prezenty? Słuchacze Radia 90 odpowiadają
fot.pixabay.com

Z wielkanocnych zwyczajów na Śląsku najbardziej zadowolone są jednak dzieci. To do nich po świątecznym niedzielnym śniadaniu przychodzi Zajączek. Zwyczaj obdarowywania najmłodszych niewielkimi upominkami przywędrował na Górny Śląsk, jak wiele innych tradycji, z Niemiec.

– czytamy na stronie Śląskiej Organizacji Turystycznej.

Zajączek wielkanocny. Kiedy i gdzie podrzuca prezenty?

Są domy, w których zajączek pojawia się w Wielkanocną Niedzielę, a są takie, w których prezenty przynosi w Lany Poniedziałek. Kwestią otwartą jest to gdzie podrzuca prezenty. Przeczytajcie jak ten zwyczaj obchodzony jest u naszych słuchaczy.

Monika:

Nasze dzieci są już nastolatkami, ale jak chłopcy byli mali, to szukali zajączka w ogródku po świątecznym śniadaniu.

Ewa:

U mnie zajączek w niedzielę po mszy ale przed obiadem. Aktualnie zajączek przynosi jeden prezent bo tylko wnuczce, ale my mamy większą radość szukania „gniazda zajęczego”. Przypominają się dziecięce lata…. A gdzie schowany? Zawsze w ogródku, wśród krzaków czy traw, nieważne czy świeci słońce, pada deszcz czy śnieg. Zajączek przecież nie wchodzi do domostw.

Wera:

Dzieci w niedzielę wielkanocna robią gniazda dla zajączka, z marchewką. Idziemy do kościoła i wracamy a prezenty w gniazdku już są.

Iwona:

Oooooo na to dzieci czekają szczególnie! Zawsze w niedzielę po śniadaniu bieg do ogrodu! Mamy dużo krzaczków więc nie sposób pod wszystkie ale pod większość, podrzuca upominki, słodycze… jest co zbierać! Czasem pogoda płata figle i trzeba się spieszyć!

Weronika:

U nas zajączek zostawiał słodycze w ogrodzie, zawsze szukaliśmy w Lany Poniedziałek i tradycja tak u nas została. Im więcej słodyczy pochowanych, tym więcej uśmiechu na buziach dzieci, że mogą szukać.

Justyna:

Chowamy prezenty dla dzieci na podwórku (w miarę pogody oczywiście) i później dzieci szukają i mają mega frajdę jak uda się znaleźć wymarzony prezent.

Iza:

W Niedzielę Wielkanocną najpierw córcia szuka czekoladowych jajeczek ukrytych w ogrodzie, gdy zbierze wszystkie, to wtedy udaje się po prezenty od zajączka w wyznaczone miejsce, idzie za strzałkami…

Dominik:

U nas dzieciaki chodzą w niedzielę po śniadaniu i szukają zajączka pod choinkami. Dodatkowo do koszyczka zbierają malutkie czekoladowe jajeczka, które są na całym ogrodzie. Zawsze jest świetna zabawa w poszukiwaniu.

Dominika:

Jak byłam mała to zajączek przynosił prezenty w niedzielę rano. Zawsze były schowane gdzieś w domu. Teraz mając własne dzieci tak samo chowam prezenty od zajączka w domu, zawsze tak żeby troszkę czasu im to zajęło.

Wielkanocny zajączek. Kiedy i gdzie podrzuca prezenty? Słuchacze Radia 90 odpowiadają

Bogumiła:

W Poniedziałek Lany zajączek w przydomowym ogródku pod krzakami, na drzewach i gdzie tylko da się ukrywa paczki dla dzieci. Wabikiem dla zająca oczywiście jest dzień przed zrobione gniazdko na odpoczynek a w nim ulubione smakołyki: kapusta, marchewka, woda…

Elżbieta:

Co prawda ogrodu nie mam, ale prezenty są pochowane w mieszkaniu i bawią się zarówno nastolatkowie jak i ci najmłodsi. Jest przy tym mnóstwo zabawy i śmiechu. Mam nadzieję, że ta tradycja będzie trwała jak najdłużej.

Mirela:

U mnie i mojego męża zwyczaj ten sam mamy. Zajączka wyglądamy i na gałęziach jajcarskich prezencików szukamy.

Wielkanocny zajączek. Kiedy i gdzie podrzuca prezenty? Słuchacze Radia 90 odpowiadają

fot.pixabay.com

Asia:

Szukamy zajączka w ogrodzie w Wielkanoc.

Jagoda:

Do nas zajączek przychodzi po śniadaniu wielkanocnym. Nie wchodzi do domu, bo jest bardzo płochliwy. A wiadomo, że zające skaczą, to te prezenty zostawia w różnych miejscach w ogrodzie. Na drzewie, pod drzewem, różnie to bywa. Dzieci wychodzą i szukają swoich prezentów. Czasem da też coś dorosłym…

Elżbieta:

Dzieci niestety są już mądrzejsze… I za bardzo nie wierzą w zajączka, mikołaja.. Może ci najmniejsi tak, po prostu dawałam gdzieś na półeczkę….Tego roku zostanę babcią „Daj Boże”, nie wiem jakie czasy będą chowania prezentów jak wnuki dorosną, mam nadzieję, że nic się nie zmieni.

Aleksandra:

U nas też zajączek jest w Wielką Sobotę, dzieci zostawiają marchewkę pod krzaczkami na podwórku, później jedziemy do kościoła z koszyczkiem i jak wracamy marchewki już nie ma a dzieci szukają prezentów….

Marcin i Basia:

U nas dzieci szukają zajączka po całym ogrodzie w niedzielę jak wstaną, jeszcze przed Śniadaniem Wielkanocnym. Zajączek, ja na razie nie do uchwycenia, sprytny jest…

Beata:

Zając kica u nas w Wielką Sobotę, najpierw rozrzuca czekoladowe jajuszka i zajączki po całym ogrodzie a pod krzaczkiem zostawia mały prezencik.

Wielkanocny zajączek. Kiedy i gdzie podrzuca prezenty? Słuchacze Radia 90 odpowiadają

Wesołych świąt dla słuchaczy Radia 90! Niech wielkanocny zajączek zajrzy też do was!

O duchowym przeżywaniu świąt rozmawialiśmy z porannym gościem Radia 90, zobacz:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 6 czerwca 2023