Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Wielki Czwartek: Wielkanoc według kurii

Facebook Twitter

Dziś 9 kwietnia, Wielki Czwartek. Dla wiernych z kościoła katolickiego to początek Triduum Paschalnego. W tym roku z powodu pandemii koronawirusa to będzie czas inny niż ten który znamy i lubimy.

Tym razem bez wiernych w czasie uroczystości kościelnych, bez spotkań w dużym rodzinnym gronie, bez dużego lania w Śmigus-Dyngus.

Pamiętajmy, że chociaż forma naszego zewnętrznego uczestnictwa, zaangażowania się w liturgię, będzie nietypowa, to jednak treść, przesłanie tych wydarzeń pozostają niezmiennie. Wszyscy jesteśmy zaproszeni żeby świętować zwycięstwo Pana Jezusa nad grzechem i śmiercią. Aby przeżyć po raz kolejny misterium męki śmierci zmartwychwstania naszego Pana Jezusa Chrystusa. Mamy szansę aby nasze domy stawały się takimi żywymi świątyniami, byśmy w naszych rodzinach doświadczali bycia domowymi kościołami, do których zmartwychwstały Jezus będzie przynosił pokój, radość i nadzieję.

zachęca ks. Tomasz Wojtal, rzecznik Metropolity Katowickiego i proponuje, by niektóre obrzędy Triduum Paschalnego przenieść do swoich domów. Wielki Czwartek to tradycyjnie obrzęd obmycia nóg, z którego w tym roku w liturgii zrezygnowano, ale…

Myślę, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby w duchu tego gestu, który jest symbolem prawdziwej miłości, które realizuje się w służbie bez granic, w służbie drugiemu człowiekowi, uczynić coś dobrego, zrobić jakiś mały, wielki uczynek. Miłosierdzie względem drugiego człowieka, względem najbliższych z którymi dzielimy te dni naszej kwarantanny. Wiadomo, że nie zawsze jest łatwo, lekko i przyjemnie, nie rzadko ten czas staje się dla nas prawdziwym wyzwaniem, dlatego tym bardziej w Wielki Czwartek warto postarać się, aby coś dobrego uczynić, aby jakieś drobne dzieło miłości stało się udziałem naszych najbliższych.

W Wielki Czwartek wspominamy też dzień ustanowienia kapłaństwa:

Także warto pamiętać o kapłanach w tym dniu, w tym czasie, w sposób szczególny. Można napisać do nich jakiegoś sms’a, jakiegoś maila, można zatelefonować. Nie będziemy okazji, aby osobiście złożyć im życzenia, ale te współczesne środki komunikacji, także w tym względzie mogą okazać się  nam bardzo pomocne.

Codziennie do modlitwy będzie można dołączyć w swoich domach, np. dzięki transmisjom telewizyjnym czy internetowym.

Dzisiaj (09.04.) na portalu Radia 90 transmisja uroczystości

Wielkiego Czwartku z parafii pw. św. Apostołów

Piotra i Pawła w Jastrzębiu-Zdroju.

Początek o godzinie 18.00.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 15 lipca 2020