Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Wodzisław bez budżetu, radni z wyższymi dietami

Facebook Twitter

Wodzisławscy radni nie uchwalili na wczorajszej (19.12.) sesji budżetu, za to podnieśli niektórym diety.

Prezydent Wodzisławia Śląskiego Mieczysław Kieca przyznaje w rozmowie z reporterem Radia 90, że po raz pierwszy spotkał się z taką sytuacją w samorządzie:

Przyznam szczerze, że jestem zdziwiony tym, co się stało. I nie mówię o nieuchwaleniu budżetu. Zdziwiony jestem brakiem konsekwencji w postępowaniu, ponieważ większość radnych mająca większość w radzie – to 11 radnych, zredukowała dochody miasta świadomie o około 760 tysięcy i nie wskazała, gdzie w wydatkach planuje oszczędności na tę kwotę. Poprzesuwała w ramach autopoprawek, z zaskoczenia, bez rozmowy z nikim kwoty w innych działach, gdzie zdestabilizowano częściowo funkcjonowanie tych działów. Co więcej, na tej sesji podniesiono sobie uposażenia, czyli diety, dla wybranych radnych. Ta sesja wczorajsza była dla mnie dużym zaskoczeniem, kuriozum i przyznam szczerze, że pierwszy raz w samorządzie widzę takie postępowanie.

Podwyżka diet dotyczy radnych zasiadających w kilku komisjach i wynosić będzie od 10 do 20 procent:

Dotyczy to większości radnych tzw. koalicji radzącej. Zresztą był to projekt zgłoszony przez pana radnego Adama Króliczka. Był to projekt tej grupy radnych. Był zawalowany, bo niby dotyczył wyrównywania pewnych kwestii. Tak naprawdę dotyczył podwyżki od 10 do 20% diet dla radnych pracujących w kilku komisjach. Radni z Koalicji dla Miasta, więc z drugiej strony, powiedzieli, że nie oczekiwali podwyżek. Wręcz, jeżeli jest taka sytuacja budżetowa, liczyli, że być może uszczupli się, a nie zrobi tak zwany 'skok na kasę’ – cytując wypowiedzi z wczorajszej komisji.

Dlaczego nie uchwalono budżetu i skąd pomysł na podwyżki dla radnych ? O to pytaliśmy Adama Króliczka wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej:

My tego kompletnie nie rozumiemy, bo myśmy się postawili nawet ponad. Oczywiście jakieś drobne wnioski żeśmy składali. Jako radni tzw. opozycji głosowali za. Jedna osoba się wstrzymała z naszego grona. I to być może było to, że ten ratunek z naszej strony był za słaby.
Radio 90: Dlaczego państwo złożyli wniosek o podniesienie diet niektórym radnym.
Wie pan co, to nie tak, że podniesiono. Może to w konsekwencji tak to można odebrać. Płaca motywuje w jakiś sposób i w jakiś rekompensuje utracone dochody. Bo trochę czasu trzeba poświęcić.

W związku z nieuchwaleniem wczoraj budżetu, na 30 grudnia zaplanowano kolejną sesję, na której wodzisławscy radni po raz kolejny będą głosować nad przyszłorocznym budżetem. W czwartkowym (19.12) głosowaniu 10 radnych było za, 10 było przeciw i jeden wstrzymał się od głosu.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 22 maja 2022