Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Wodzisław: Przecięty kabel na Jastrzębskiej, dłuższy remont, zniecierpliwieni mieszkańcy

Facebook Twitter

Przecięty kabel, dłuższy remont i zniecierpliwieni mieszkańcy. W Radiu 90 wracamy na Drogę Wojewódzką 933 w Wodzisławiu, drogę w przebudowie. Jak wiecie z naszych wiadomości, remont wiaduktu na ulicy Jastrzębskiej przedłuży się o około 6 miesięcy. Ma potrwać do końca tego roku.

Z odpowiedzi Zarządu Dróg Wojewódzkich w Katowicach, jaka trafiła do wodzisławskiego magistratu wynika, że opóźnienie jest spowodowane uszkodzeniem konstrukcji obiektu w postaci przecięcia kabla, najpewniej przez wandali. To tłumaczenie oburzyło mieszkańców ulicy Kopernika, którą teraz poprowadzony jest objazd w kierunku Jastrzębia:

Pismo to jest kpina w żywe oczy. Ja jestem zainteresowany najbardziej tym, dlatego że przez moją ulicę Kopernika jeżdżą ciągle autobusy, ciężkie autobusy. Jest smród, nie da się oddychać, jest hałas. Teraz się okazuje, że remont tego mostu będzie przedłużony do końca roku z powodu, jak tu napisano, przecięcia kabla na skutek wandalizmu. Takiej kpiny, jaka tam jest, to po prostu nie ma nigdzie. Oni nie robili nic. Dzisiaj jest dziewiąty miesiąc, jak zaczęli te prace. Tam nie robiono prawie nic. Skoro nie robią tego remontu, to dlaczego jest rozkopany ten odcinek pomiędzy ulicą Łużycką a Jastrzębską do góry. Tam też się prawie nic nie robi, tam się tylko symuluje robotę. Jeżeli tutaj nie potrafili tego zrobić, to czemu tego odcinka tam nie oddano, żeby te autobusy mogły zjeżdżać Jastrzębską w dół na Łużycką i podejrzewam, że ten most, który tutaj jest, to jest tylko pretekst, żeby przerwać te roboty. To, co się dzieje na ulicy Kopernika przez te roboty, to jest makabryczne, hałas jest straszny.

-to nasz słuchacz Janusz.

Przecięty kabel nie jest główną przyczyną opóźnienia prac

– prostuje rzecznik ZDW w Katowicach, Ryszard Pacer. Sam wiadukt nie miał być przebudowywany, ale w trakcie rozbierania nawierzchni okazało się, że uszkodzony jest jeden z elementów jego konstrukcji:

On wymaga remontu, nie już teraz, natychmiast, bo się tak tragicznie zepsuł. On by wymagał remontu powiedzmy za 5-7 lat, ale żeby tego znowu nie rozgrzebywać, więc robimy to teraz. Żeby od razu wszystko było zrobione tak, jak powinno być i żeby służyło przez dziesiątki lat. Dlatego zdecydowaliśmy, że to od razu wykonamy i to potrwa kilka miesięcy.

Kwestia przeciętego kabla, to kwestia dodatkowa:

Przy takim zakresie prac zawsze są różne nieoczekiwane rzeczy. Taką komplikacją, która też ogólnie wpływa nie na ten wiadukt, ale na pewne zmiany w harmonogramie, jest też to, że wykonawca odkrył wiele różnych urządzeń odwadniających, które były zbudowane na dziko. Nie były ujawnione w żadnych ewidencjach, mapach geodezyjnych. Wynika to z tego, że przez dziesiątki lat doraźnie naprawiano ten system odwodnienia ze względu na szkody górnicze. Teraz projektant musi wszystko na nowo zaprojektować.

Poniżej odpowiedź, jakiej Zarząd Dróg Wojewódzkich w Katowicach udzielił władzom Wodzisławia,, które pytały o kalendarz prac na wiadukcie na ulicy Jastrzębskiej.

W nawiązaniu do licznych zapytań mieszkańców, interwencji jednostek samorządowych oraz
zapytań mediów pragniemy poinformować o bieżących sprawach związanych z realizacją
zadania. Wykonawca robót firma „ Strabag Infrastruktura Południe” Sp. z o.o. pod
nadzorem Inwestora oraz Konsultanta dla powyższego zadania prowadzi pracę zgodnie z
projektem.

Z uwagi na stwierdzenie podczas prowadzenia robót uszkodzenia konstrukcji obiektu MS-1 nad linią
kolejową PKP w ciągu ulicy Jastrzębskiej w postaci przecięcia kabla sprężającego
(spowodowanego najprawdopodobniej wskutek aktu wandalizmu), Zarząd Dróg
Wojewódzkich wydał Wykonawcy robót polecenie wstrzymania prac na ww. obiekcie.
Podjęto równocześnie działania w celu określenia zakresu działań naprawczych .

Uszkodzenie nie ma wpływu na bieżącą eksploatację i bezpieczeństwo obiektu.

W wyniku potrzeby przygotowania procedury wyłonienia Wykonawcy robót dodatkowych
wykraczających poza zakres objęty Umową nastąpi opóźnienie wykonania robót w
stosunku do zakładanego harmonogramu na odcinku od DK 78 do ul. Łużyckiej a około
pół roku.

W związku z powyższym prowadzenie prac na powyższym odcinku zostanie prawdopodobnie
ukończone w grudniu 2020 roku.

Z-ca dyrektora
ds. inwestycji kluczowych
mgr. inż Jarosław Kalinik

Czytaj także:

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj