Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Wojsko sił specjalnych ćwiczy w Rybniku. Zobacz komandosów w akcji [FOTO, WIDEO]

Facebook Twitter

Od poniedziałku (26.08.) żołnierze jednostki wojskowej Agat z Gliwic w ramach ćwiczeń i doskonalenia zawodowego oddają skoki spadochronowe z dwóch jednostek latających na terenie lotniska w Gotartowicach. Dodatkowo odbywały się także skoki do wody na terenie zalewu rybnickiego.

Rozmawialiśmy z mjr Mariuszem Łapetą z gliwickiej Jednostki Wojskowej Agat:

Mjr Mariusz Łapeta: To są cykliczne ćwiczenia. Rozpoczęliśmy skokami do wody. Aby żołnierz został w jednostce instruktorem, musi odbyć także skoki do wody, natomiast teraz odbywają się normalne skoki. Mamy do dyspozycji dwie jednostki latające, to jest PZL W3 Sokół oraz Mi 8. Skoki wykonywane są ze spadochronów: desantowego, niekierunkowego AD-95 oraz ze spadochronu AD-200- tzw. kierowanego. Skoki wykonywane są na terenie lotniska w Gotartowicach. Każdy żołnierz w skali roku ma obowiązek wykonać w ramach szkolenia odpowiednią liczbę skoków, bo przypomnę, jednostka ma charakter aeromobilny. Ćwiczy Jednostka Wojskowa Agat z Gliwic pozostająca w rodzaju sił zbrojnych wojsk specjalnych.

Radio 90: Do kiedy ćwiczenia będą się odbywały?

Mjr Mariusz Łapeta: Ćwiczenia trwają od poniedziałku do piątku, bo takie mamy okienko pogodowe. Najtrudniej było wykonać te skoki do wody, bo Zalew Rybnicki jest specyficzny, powoduje pewne zawirowania, jeżeli chodzi o kwestie wiatru, a to jest bardzo ważne szczególnie z tych skoków ze spadochronem niekierowanym, czyli AD-95. Do piątku śmigłowce będą kursować i zrzucać spadochroniarzy.

Ćwiczenia Jednostki Wojskowej Agat na lotnisku w Rybniku-Gotartowicach.

Chętnych, żeby zobaczyć wojsko w akcji nie brakuje:

Wśród osób oglądających ćwiczenia wojskowe spotkaliśmy Andrzeja Matyska, pasjonata lotnictwa z Wodzisławia Śląskiego.

Radio 90: Komandosi ćwiczą, przyszedł Pan pooglądać?

Andrzej Matysek: Tak, to jest moja pasja, wojskiem się interesuję od młodych lat. Lotnictwo, skoki ze spadochronem, akrobacje samolotowe- bardzo mnie to interesuje. Wszystko, co jest związane z lotnictwem, budzi we mnie emocje.

Andrzej Matysek, pasjonat lotnictwa z Wodzisławia Śląskiego.

Zobacz więcej zdjęć z ćwiczeń Jednostki Wojskowej Agat:

Zobacz film:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj