Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Wrak odholowany. W Rybniku zgłoszeń o porzuconych autach jest sporo, ale nie każde jest zasadne…

Facebook Twitter

Wrak odholowany, miejsce na poboczu - odblokowane. Strażnicy miejscy z Rybnika pozbyli się auta, które od dłuższego czasu stało przy ulicy Jodłowej.

Wrak odholowany

Wrak z ul. Jodłowej w Rybniku odholowany. Stare renault od dawna stało przy bocznej drodze, do straży miejskiej sprawę zgłosił mieszkaniec, który w rejonie miejsca, gdzie porzucono auto, chce inwestować. Sprawdzono do kogo należy pojazd, a że właściciel zmarł, a spadkobierców nie wskazano, zdecydowano o usunięciu auta. W ubiegłym roku z ulic i parkingów Rybnika odholowano 7 wraków, zgłoszono ponad 160, skąd taka różnica?

Jak tłumaczy Dawid Błatoń, rzecznik Straży Miejskiej w Rybniku od zgłoszenia do odholowania jest daleka droga, procedury trwają, bo np. sprawa dotyczy auta, które było kilkakrotnie sprzedawane, informacje nie zgłaszane do urzędu, więc strażnicy są odsyłani od właściciela do właściciela.

Dawid Błatoń: Są też sytuacje, w których ktoś zgłasza samochód, który stoi – dajmy na to przez tydzień w jednym miejscu- ale gdy zjawiają się strażnicy okazuje się, że to nie wrak, auto ma dokumenty, nie jest zniszczone i porzucone. Po prostu nikt nim nie jeździ przez dłuższy czas.

Takie zgłoszenia dotyczą przede wszystkim osiedli, przy których miejsca parkingowe są na wagę złota. Ale porzucone samochody stoją także przy lasach, czy bocznych drogach. W 2023 roku Straż Miejska w Rybniku przyjęła dokładnie 169 zgłoszeń dotyczących wraków.

Warto wspomnieć, że dyspozycję tą wydano na podstawie art. 50a ustawy Prawo o ruchu drogowym, z którego wynika, że: „Pojazd pozostawiony bez tablic rejestracyjnych lub pojazd, którego stan wskazuje na to, że nie jest używany, może zostać usunięty z drogi przez straż gminną lub Policję na koszt właściciela lub posiadacza.”

Fot. Straż Miejska w Rybniku

Fot. Straż Miejska w Rybniku

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj