Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

„Już ruszyła cała procedura”. Wybory samorządowe coraz bliżej. Dokładnie za dwa miesiące

Facebook Twitter

7 kwietnia odbędą się wybory samorządowe. II tura wyborów zaplanowana jest na 21 kwietnia. Kalendarz wyborczy jest bardzo krótki. Tylko do najbliższego poniedziałku 12 lutego można rejestrować Komitety Wyborcze. Przyjmuje je Komisarz Wyborczy w Bielsku-Białej

pszów
Urząd Miasta w Pszowie

Wybory samorządowe – tyka zegar wyborczy

O tym, jak będą wyglądały najbliższe tygodnie dla tych, którzy marzą o zostaniu radnym, wójtem burmistrzem czy prezydentem Arkadiusz Żabka rozmawiał z Alicją Nawrat sekretarz Urzędu Miasta w Pszowie.

Alicja Nawrat: Dużo czasu nie mamy, szczególnie na zgłoszenie i zawiadomienie o utworzeniu komitetu wyborczego. Mamy czas tylko do 12 lutego, czyli do poniedziałku i ten komitet wyborczy będzie zgłaszał kandydatów na radnych. Bo tak jak zgodnie z kodeksem wyborczym kandydat na wójta, burmistrza musi zgłosić w co najmniej połowie okręgów kandydatów na radnych.

Alicja Nawrat

Komisarz Wyborczy powoła potem miejskie i gminne komisje wyborcze. Do 4 marca można zgłaszać kandydatów na radnych, do 14 marca kandydatów na wójta, burmistrza i prezydenta. Co ciekawe można ich rejestrować tylko do godziny 16.

Alicja Nawrat: Mamy taką małą zmianę, bo było to kiedyś do północy, trzeba zwrócić uwagę, że teraz będzie tylko termin w godzinach pracy urzędu do godziny szesnastej. Tak jest określone w kalendarzu wyborczym. I niestety tego się musimy trzymać. Więc każda osoba, pełnomocnik, komitety, jeżeli przyjdzie 15 lutego, to już niestety termin przepada.

W Urzędzie Miasta Pszowa jak przyznaje sekretarz Alicja Nawrat czuć zbliżające się wybory.

Alicja Nawrat: Czuje się dlatego, że przyszło nam i z województwa, i z powiatu obwieszczenia, który też rozlepiamy po mieście. Plakatowanie ile jest okręgów, ile radnych będzie wybieranych do sejmiku, do powiatu. To już my też współpracujemy i po prostu rozwijamy. Już ruszyła cała procedura.

Frekwencja w wyborach samorządowych w 2018 roku w województwie śląskim wyniosła nieco ponad 44 procent.

Warto iść głosować

– dodaje Alicja Nawrat.

Alicja Nawrat: Ja zawsze mówię, jak ktoś potem przychodzi do nas do urzędu i ma jakieś pretensje, czy jakieś „ale” i ma jakieś pomysły, to się pytam: A gdzie pan był, czy pani podczas wyborów? Jeżeli chcemy decydować o mieście, o gminie to trzeba iść na te wybory i tę kartkę wziąć, zagłosować. I wtedy mieć poczucie: też przyłożyłam tę cegiełkę, żeby ta gmina była piękniejsza, lepsza.

Przed nami jeszcze zgłoszenie kandydatów do miejskich i obwodowych komisji wyborczych. Czas mija 8 marca. A wybory samorządowe coraz bliżej 7 kwietnia.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj