Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Wystawa „Książki na miarę” w Domu Kultury w Rybniku-Chwałowicach

Facebook Twitter

Do 31 sierpnia w Domu Kultury w Rybniku-Chwałowicach można zobaczyć wystawę „Książki na miarę”. Jest to fotograficzna dokumentacja projektu pod tym samym tytułem zrealizowana przez Kingę Drążek.

Bohaterami fotografii są uczestnicy projektu: dzieci i młodzież ze Stowarzyszenia Uskrzydleni, Stowarzyszenia 17-tka, z internatu Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego, seniorzy z rybnickiego Paruszowca, rybnicki MDPS, Integracyjny Klub Aktywnych z Boguszowic, rybnicki Uniwersytet Trzeciego Wieku, seniorzy z klubu Senior+ Północ.

Organizacją wspierającą projekt była Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Rybniku – Filia Nr 4. Zespół animatorów to: Bogumiła Ziołko-Napieralska, Joanna Bulandra, Anna Kiermaszek, Stanisław Bulandra. Konkurs „Seniorzy w akcji” realizowany był przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

Książki na miarę to projekt zrealizowany w ramach konkursu „Seniorzy w akcji”, organizowanego przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”. Rybniccy seniorzy podjęli współpracę z młodzieżą z placówek wsparcia dziennego. Wspólnie, w ramach zajęć bibliotecznych poznali rolę książeczek sensorycznych (i książek w ogóle) w wychowaniu małych dzieci. Międzypokoleniowa grupa dzieci, młodzieży i seniorów spotykała się cyklicznie, od września 2018 r, do czerwca 2019 r., by razem przejść od projektowania stron książeczek sensorycznych aż do ich uszycia z różnokolorowych materiałów, filcu i ozdób.

Tworzenie materiałów przez dzieci zostało wsparte odpowiednio ukierunkowanymi zajęciami plastycznymi i pokazem wykorzystania optyki oraz technik fotograficznych w projektowaniu. Uczestnicy projektu tworzyli strony książeczek na papierze, zapoznawali się z własnościami tkanin w trakcie motania lalek dobrych życzeń – motanek, szyli ręcznie pluszaki do zabawy.

Skończyli na uszyciu – zarówno ręcznym jak i maszynowym – prostych książeczek sensorycznych. Każdy uczestnik zakończył projekt z przynajmniej jedną książeczką sensoryczną. Ale każda książeczka to efekt współpracy całej grupy. I tak dzięki zajęciom nawiązały się bliższe relacje seniorów z dziećmi, lepsze zrozumienie „swoich światów” i możliwość ich przenikania. W naturalny sposób nawiązywały się międzypokoleniowe nici sympatii i empatii.

Zdjęcia:

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne? Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne. Napisz do nas TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj