Z Kędzierzyna do Cieszyna! III etap Tour de Pologne na drogach naszego regionu!
Szosowy wyścig kolarski Tour de Pologne jest najbardziej prestiżową polską imprezą sportową, z 80-letnią tradycją. Tour de Pologne po raz pierwszy rozegrany został we wrześniu 1928 roku. Wtedy na starcie stanęło 71 kolarzy. Wyścig od samego początku stał się jednym z największych wydarzeń sportowych Polski międzywojennej.
Szacowany czas czytania: 01:23
Tradycja wyścigu została wskrzeszona po II Wojnie Światowej, w roku 1947. W tym roku odbędzie się już 69 edycja wyścigu. Kolarze będą ścigali się także na drogach naszego regionu:
mówi Robert Słupik z portalu naszosie.pl. W 7 dni kolarze pokonają 1200 kilometrów. Sprawdźmy z jaką trasą będą musieli się zmierzyć w tym roku:
W 2011 roku Tour de Pologne został wpisany do kalendarza UCI World Tour, skupiającego 14 największych wyścigów etapowych na świecie. Prawo, a zarazem obowiązek startu w imprezach World Tour, ma 18 najlepszych ekip na świecie – dodaje nasz gość. Trasa etapu po naszym regionie to 201 kilometrów. Do takiego wyścigu trzeba się nieźle przygotować:
Co jest najważniejsze w kolarstwie? Okazuje się, że wcale nie nogi, czy rower…
Rower jednak być musi, nie można nie docenić jego znaczenia…
„Ostatnia edycja wyścigu była wielkim wydarzeniem pod względem sportowym, organizacyjnym i medialnym. Miliony osób obejrzało relacje na żywo w Telewizji Polskiej, wyścig transmitował także Eurosport w 20 wersjach językowych, w 59 krajach świata. Na trasie zawodników podziwiało 3 miliony kibiców” – czytamy na oficjalnej stronie wyścigu. Za granicą kibicom nie brakuje pomysłów na doping:
Przy okazji wyścigu organizowane są imprezy towarzyszące np. wyścigi dla młodych adeptów kolarstwa – Nutella Mini Tour de Pologne czy od 2010 roku wyścig Tour de Pologne Amatorów, przebiegający tą samą trasą, co wyścig zawodowców:
Mamy swojego triumfatora w Tour de Pologne, pochodzącego z naszego regionu. I jeszcze końcowa garść rowerowych ciekawostek:
Z Robertem Słupikiem rozmawiała Monika Turoń.