Święto Ogniowe w Żorach wpisane na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego [WIDEO]
To najnowszy wpis na Krajowej Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Pod numerem 88. widnieje Święto Ogniowe w Żorach. Urzędnicy, historycy i muzealnicy zabiegali o to od dawna.

Szacowany czas czytania: 01:30
Krajowa Lista Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego – wiele wpisów pochodzi z naszego regionu
To wspaniała wiadomość, bo Święto Ogniowe jest unikatowe w skali całej Polski, w Europie podobne procesje odbywają się we Włoszech czy Hiszpanii
– mówi Joanna Cyganek z muzeum w Żorach. To jest tradycja w Żorach, że co roku 11 maja, mieszkańcy modlą się o zachowanie miasta od ognia. I dzieje się to od 1702 roku, wtedy po ogromnym pożarze, złożyli uroczystą obietnicę, że co roku będą celebrować Święto Ogniowe. Samo święto z roku na rok jest coraz większym wydarzeniem, to nie tylko modły i procesja, ale także koncerty, pokazy strażaków czy bieg w świetle pochodni.
Wniosek o wpisanie na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego formalnie złożono we wrześniu ubiegłego roku, pół roku później mamy wpis, a ten wpis otwiera drogę do starań o wpisanie Święta Ogniowego na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Ta procedura jest długotrwała i skomplikowana.
Jakie jeszcze inne pozycje z naszego regionu znalazły się wśród wpisów Krajowej Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego?
1. Rusznikarstwo artystyczne i historyczne – wyroby według tradycyjnej szkoły cieszyńskiej
22. Tradycje wytwarzania koronki koniakowskiej
29. Gajdy – umiejętność wytwarzania instrumentu i praktyka gry
30. Barbórka górników węgla kamiennego na Górnym Śląsku
60. Wielkanocne procesje konne na Górnym Śląsku
66. Wyplatanie z korzeni świerkowych w Beskidzie Śląskim
69. Tradycje kulturowe górniczych orkiestr dętych z Górnego Śląska
85. Tradycyjna hodowla i loty gołębi pocztowych
Czytaj także: