Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Zagrabione przez nazistów osobiste rzeczy na wystawie w Żorach

Facebook Twitter

9 lipca o 17-stej na żorskim rynku otwarcie wystawy Stolen Memory. Zobaczymy na niej zegarek, biżuterie, obrączkę ślubną, dokumenty, listy, pozostawione w depozycie obozu koncentracyjnego w Neuengamme przez urodzonego w Szerokiej Wilhelma Winklera. Po wojnie, w depozytach obozów koncentracyjnych, zostało wiele osobistych rzeczy więźniów, zagrabionych przez nazistów. To właśnie jego rodziny szukała organizacja Arolsen Archives by zwrócić jego osobiste rzeczy. Do tej pory udało się już odnaleźć ponad 500 rodzin, z czego 110 w Polsce.

To jedna z tych wystaw, którą powinien zobaczyć każdy. Na żorskim Rynku przez dwa miesiące mieszkańcy będą mogli zapoznać się z ekspozycją Arolsen Archives, której zadaniem jest próba odnalezienia krewnych ofiar obozów koncentracyjnych. Niektóre z tych poszukiwań zakończyły się sukcesem. Takim sukcesem jest historia poszukiwań rodziny Wilhelma Winklera, urodzonego 26 kwietnia 1916 roku w Szerokiej.

To jego rodziny szukała niemiecka organizacja, by zwrócić im osobiste rzeczy, zegarek kieszonkowy na łańcuszku pozostawiony w depozycie obozu koncentracyjnego w Neuengamme. Winkler był jedną z pięciu tysięcy poszukiwanych osób – jedyną, która urodziła się tak blisko Żor.

Cała historia odnalezienia rodziny Wilhelma jest bardzo poruszająca. Każdego kto chce usłyszeć szczegóły tej historii, zapraszam na wernisaż. Można powiedzieć, że bohater wydarzenia sam odnalazł drogę do domu

– mówi Elżbieta Koczar, której udało się odnaleźć rodzinę Winklera i skontaktować ją z Arolsen Archives.

Liczymy, że dzięki tej inicjatywie uda nam się dotrzeć do kolejnych rodzin, które do dziś nie poznały wojennych losów swoich krewnych. Im skuteczniej nagłośnimy fakt, że wciąż są poszukiwani krewni ofiar obozów koncentracyjnych tym większe jest prawdopodobieństwo na kolejne sukcesy

– dodaje.

Uroczyste otwarcie wystawy rozpocznie się 9 lipca 2021 o godzinie 17:00 na Rynku w Żorach. Wystawa potrwa do 26 sierpnia. Organizatorem wydarzenia we współpracy z Arolsen Archives – Międzynarodowym Centrum Badań Prześladowań Nazistowskich jest Miejski Ośrodek Kultury w Żorach oraz Muzeum Miejskie w Żorach.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 30 lipca 2021