Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Zamiast ozdób świątecznych, kupili testy na koronawirusa

Facebook Twitter

Kilkaset testów antygenowych, wykrywających zakażanie wirusem SARS-CoV-2, zakupiła gmina Świerklaniec w powiecie tarnogórskim, przekazując je do lokalnych ośrodków ochrony zdrowia. Przeznaczono na nie pieniądze, za które pierwotnie miały zostać kupione ozdoby świąteczne.

Testy antygenowe drugiej generacji, rekomendowane przez WHO, trafiły do Wielospecjalistycznego Szpitala Powiatowego w Tarnowskich Górach oraz do Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Świerklańcu i Nakle Śląskim – poinformował w czwartek PAP Benedykt Guzy z Urzędu Gminy Świerklaniec.

Pieniądze, które zostały przekazane na zakup testów, miały początkowo być wydane na nowe ozdoby świąteczne w gminie Świerklaniec. Stwierdziłem jednak, że są ważniejsze sprawy, szczególnie w dobie pandemii. Podjąłem decyzję, żeby wydać je na pomoc dla szpitala i naszych ośrodków zdrowia

– powiedział wójt gminy Świerklaniec Marek Cyl, który sam przed kilkoma miesiącami przechodził zakażanie koronawirusem.

Testy antygenowe drugiej generacji, które zakupiła gmina pomogą placówkom w rozpoznaniu pacjentów, którzy mają objawy COVID-19. Ich skuteczność sięga 95 proc. Ich największą zaletą jest krótki czas oczekiwania na wynik – zaledwie kilkanaście minut.

Testy z pewnością pomogą rozpoznać czy pacjenci mający zostać przyjęci na Szpitalny Oddział Ratunkowy, którzy mają objawy choroby, są zakażeni koronawirusem

– powiedział dyrektor tarnogórskiego szpitala dr Leszek Jagodziński, dziękując za dar. Także dyrektorka Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Świerklańcu i Nakle Śląskim Beata Nycz-Gerlich oceniła, że zakup testów to cenna pomoc dla tej placówki.

Wójt Cyl zadeklarował także wsparcie i pomoc Urzędu Gminy Świerklaniec dla gminnych ośrodków zdrowia w zakresie realizacji w przyszłości szczepień na COVID-19.

Jak na początku listopada przekazał resort zdrowia, nowe szybkie testy mają odciążyć laboratoria od wykonywania testów genetycznych, których analiza długo trwa i wymaga specjalistycznej aparatury. Testy antygenowe drugiej generacji rekomenduje Światowa Organizacja Zdrowia, a także wiele towarzystw europejskich i Polskie Towarzystwo Epidemiologów. Jeżeli wynik jest dodatni, nie trzeba go potwierdzać testem genetycznym.

(PAP)

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj