Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Zbiórka krwi w Cieszynie to tak naprawdę egzamin z życia dla maturzystów

Facebook Twitter

Zbiórka krwi w Cieszynie - to swoisty egzamin dojrzałości dla tegorocznych maturzystów z miasta, powiatu. Patrząc na frekwencję - ten egzamin młodzież zdała śpiewająco.

Zbiórka krwi w Cieszynie

Zbiórka krwi w Cieszynie – maturzyści w akcji

Czas by zdać „Egzamin z życia”. Na cieszyńskim rynku już po raz 22  krew oddają ci, którzy za kilka naście dni pisać będą egzamin maturalny. Akcja krwiodawstwa to zgodnie z nazwą ich pierwszy egzamin, egzamin z życia. Na rynku wiele młodych osób, stanęły tam też aż trzy krwiobusy. Mówią organizatorzy Katarzyna Piwocha, nauczyciel Liceum Ogólnokształcącego Towarzystwa Ewangelickiego w Cieszynie i Tomasz Piwocha, prezes oddziału rejonowego PCK w Bielski-Białej:

Katarzyna Piwocha: Przyjechały do nas z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Katowic po to, by pomóc zdać egzamin absolwentom z 12 szkół powiatu cieszyńskiego.

Radio 90: Ogromna akcja…

Katarzyna Piwocha: Jak co roku. To już tradycja dla naszych szkół, że  uczniowie na miesiąc przed maturą w szkole, przed egzaminem dojrzałości w edukacji, mogli zdać egzamin dojrzałości z życia –  by podzielić się cząstką samego siebie.

Tomasz Piwocha: Jak co roku gromadzimy bardzo wielu młodych ludzi, którzy po raz pierwszy, bo to jest szczególne, że po raz pierwszy oddają tą krew, jakoś przyczyniają się do ratowania ludzkiego życia.

To bardzo ważne, że tyle młodych osób oddaje krew dodaje Andrzej Kinasiewicz prezes śląskiego oddziału okręgowego Polskiego Czerwonego Krzyża:

Andrzej Kinasiewicz: Krew, to jest cząstka człowieka. 5 do 6 litrów krwi mamy w naszym organizmie, jeżeli się tą cząstką podzielimy z drugim, to możemy uratować zdrowie dwóch, trzech osób. To jest coś wspaniałego, coś szlachetnego. Tyle się mówi o różnych złych rzeczach – tu są wojny, tu jakieś wybuchy, tu konflikty, a tutaj jest na tym rynku cieszyńskim – samo dobro, bo tutaj ludzie otwierają się na drugiego człowieka, który mógłby bez ich pomocy, bez ich krwi nie przeżyć. Piękne.

Na cieszyńskim rynku pojawiło się dzisiaj bardzo wielu młodych ludzi, którzy przyszli oddać krew:

Akcja w Cieszynie potrwa do godziny 14.30. Jutro poznamy jej wyniki.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 21 maja 2024