Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Nowy PSZOK w Pszowie już działa. Jest miejsce na odpady, ale i punkt z rzeczami do ponownego użytku

Facebook Twitter

Już w cywilizowanych warunkach można oddawać odpady. Pszów dorobił się PSZOK-u z prawdziwego zdarzenia.

pszok w pszowie

Do tej pory miejsce na bazie Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej, gdzie ulokowane były kontenery, po opadach deszczu tonęło w błocie. Teraz cały PSZOK jest już wybrukowany, zwiększono także liczbę pojemników, gdzie można oddawać śmieci.

PSZOK w Pszowie w nowej odsłonie

Pojawiła się też waga, tam odczytywany jest ciężar pojazdów, które przyjeżdżają na PSZOK i z niego, po rozładunku odpadów wyjeżdżają.

Musimy dokładnie wiedzieć ile gruzu, metalu, plastiku i innych frakcji pozostawiają mieszkańcy

– mówi Piotr Kowol, zastępca burmistrza Pszowa.

Piotr Kowol: Musi być czysto, wygodnie, mimo, że na początku na pewno będzie dla mieszkańców przywożących na PSZOK odpady trochę zaskoczeń.  Prawo wymaga również tego od nas, aby każdą grupę odpadów osobno zważyć, zmierzyć.

Radio 90: Stąd też tak duża liczba pojemników, wszystkie opisane, w różnych kolorach, żeby było wiadomo co do którego należy wrzucić.

Piotr Kowol: Tak, liczba  pojemników jest podwojona, po to aby nie było przestojów. Nie zawsze uda się wywieźć pełny kontener, więc jest zapasowy również do tych celów, które są opisane na tych kontenerach

Można zostawić rzeczy, które jeszcze się przydadzą

Aby skorzystać z PSZOK-u, potrzebna jest karta, otrzyma ją każdy mieszkaniec, który ma uregulowaną opłatę za śmieci.

Mamy też punkt napraw

– mówi Grzegorz Lelek, dyrektor Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Pszowie.

Grzegorz Lelek: To jest ułatwienie, bo wcześniej potrzebna była informacja o wysokości opłaty za gospodarowanie tymi odpadami, albo ostatnią opłatę, do tego jakiś dokument potwierdzający tożsamość, teraz wystarczy karta, lub aplikacja telefonie.

Radio 90: I jeszcze jeden punkt, tuż przy wjeździe, to miejsce, gdzie można oddać rzeczy, które jeszcze mogą komuś posłużyć.

Grzegorz Lelek: Nowością jest punkt napraw i rzeczy do ponownego użytku. Mieszkańcy przywożą różne rzeczy, sprawne, albo takie, które wymagają jakiejś drobnej naprawy. Są naprawiane przez obsługę PSZOK i trafiają do tego punktu. Mieszkaniec, przywożąc odpady czy przyjeżdżając celowo, może coś zabrać i może mu to posłużyć.

Radio 90: Lampa, telewizor, pralka?

Grzegorz Lelek: Tak, dokładnie takie rzeczy.

PSZOK w Pszowie czynny jest 3 razy w tygodniu, wtorki 9-14, czwartki 13-18 i soboty 11-17.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj