Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Znamy datę premiery filmu „Jo był ukradziony”

Facebook Twitter

 Powstanie obrazu na podstawie publikacji historyków zapowiadaliśmy w Radiu 90. Będzie go można zobaczyć w sali kinowej Rydułtowskiego Centrum Kultury.

fot.D.Machnik/ materiały prasowe

Na bazie dużego zainteresowania tematyką, w 2017 roku przygotowano nowoczesny – wykorzystujący m.in. technikę komputerową i audiowizualną- spektakl teatralno- dokumentalny, w którym wzięło udział ok. 600 osób.

W 2018 roku została opracowana i wydana kolejna publikacja „Jo był Ukradziony.  Tragedia Górnośląska. Ziemia Rybnicka” w której znalazły się nowe materiały i wywiady z osobami deportowanymi do ZSRR, poszkodowanymi przez działania Armii Czerwonej w 1945 roku. Ważnym elementem drugiego wydania były niepublikowane dotąd wspomnienia mieszkańca Rydułtów, więźnia obozu „Zgoda” w Świętochłowicach, który w pierwszym wydaniu nie wyraził zgody na publikacje swojego wywiadu.

W tym roku, dzięki pozyskanym środkom z budżetu Miasta Rydułtowy i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego a także prywatnym sponsorom powstał film dokumentalno- fabularny na podstawie scenariusza wydarzeń opisanych w publikacji „Jo był Ukradziony”. Reżyserem jest Adam Grzegorzek, człowiek który reżyserował film „Jerzy Malcher – między Londynem a Rybnikiem”.

„Jo był Ukradziony” będzie pokazany 17 grudnia o 17.00 w Rydułtowskim Centrum Kultury FENIKS. Wstęp jest wolny, ale trzeba mieć wejściówkę. Dysponuje nimi Stowarzyszenie Moje Miasto z Rydułtów, które od początku realizuje projekt zbierania wspomnień o Tragedii Górnośląskiej.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj