Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Europoseł Jan Olbrycht: zmiana budżetu jest potrzebna

Facebook Twitter

Jan Olbrycht podkreśla, że konieczność zmiany w budżecie UE wynika z konsekwencji wojny na Ukrainie oraz bezpośredniej pomocy dla tego kraju.

Jan Olbrycht

Europoseł z naszego regionu Jan Olbrycht, przed szczytem Unii Europejskiej zwrócił uwagę na konieczność zmiany budżetu. Jak podkreślił polityk, istnieją dodatkowe wydatki związane z konsekwencjami wojny na Ukrainie, w tym wspieraniem Ukrainy oraz rozbudową przemysłu zbrojeniowego. Olbrycht zaznaczył, że budżet nie jest odpowiednio przygotowany do tej nowej sytuacji.

Olbrycht wyjaśnił, że Komisja Europejska w zeszłym roku potwierdziła potrzebę dodatkowych 60 mld euro, aby wywiązać się z najpilniejszych zadań. Jednak rządy państw członkowskich mają inne perspektywy, związane m.in. z konsekwencjami wojny, rosnącymi cenami i inflacją.

Polityk zaznaczył, że zmiana w budżecie jest niezbędna również ze względu na bezpośrednią pomoc dla Ukrainy. Sytuacja na Ukrainie spowodowała konieczność takiej zmiany, której teraz trzeba dokonać.

Olbrycht zauważył, że Komisja Europejska pożyczyła 750 mld euro na rynkach finansowych na odbudowę po pandemii Covid-19, gdy stopy procentowe były niskie. Jednak teraz, ze względu na inflację, oprocentowanie wzrośnie, co wymaga znalezienia dodatkowych środków w budżecie.

Polityk proponuje, aby koszty kredytu były dodatkowym elementem związanym z budżetem, a nie wewnątrz niego. To pozwoliłoby elastycznie reagować na zmianę oprocentowania, które może być wyższe lub niższe.

Olbrycht wyraził obawy co do negocjacji z Węgrami na szczycie UE, uważając je za trudne. Jeśli nie będzie porozumienia w sprawie budżetu, 26 państw będzie musiało szukać innych rozwiązań, podobnych do pożyczki dla Ukrainy z zeszłego roku. To jednak będzie wymagać czasu i decyzji parlamentów narodowych.

W przeciwnym razie, jeśli nie będzie innego wyjścia, będzie porozumienie „26+”, czyli bez udziału Węgier.

/PAP/

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj