StartWiadomości Wiadomości dnia

Znamy już skład Sejmiku Województwa Śląskiego. Kto zdobył mandat? [AKTUALIZACJA]

Języczkiem uwagi będą posłowie SLD i poseł PSL, od ich poparcia będzie zależało, które ugrupowanie, czy PiS, czy Koalicja Obywatelska, będzie rządziło w województwie.

A kto będzie reprezentował region w ławach poselskich?

W okręgu numer 3 obejmującym Jastrzębie- Zdrój, Rybnik, Żory oraz powiaty: mikołowski, raciborski, rybnicki i wodzisławski 4 mandaty przypadły w udziale politykom PiS-u, a 3 Koalicji Obywatelskiej. Z tego pierwszego ugrupowania w sejmowych ławach zasiądą: Michał Woś, były podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, który otrzymał ponad 39 tysięcy głosów, to trzeci wynik w całym województwie. Ponownie wybrany do sejmiku został Jacek Świerkocki z Żor. W gronie wybranych jest także Julia Kloc -Kondracka- córka poseł Izabeli Kloc- która już po raz drugi będzie zasiadała w Sejmiku Województwa Śląskiego oraz Ewa Gawęda, żona senatora Adama Gawędy.

Koalicję Obywatelską będą reprezentowali: Wojciech Kałuża, samorządowiec z Żor, dotychczasowy wiceprzewodniczący Sejmiku Śląskiego Grzegorz Wolnik z Rybnika oraz były poseł do sejmu z ziemi raciborskiej, Henryk Siedlaczek.

Podobny rozkład sił jest w okręgu trzecim obejmującym między innymi powiat cieszyński. Tam między innymi: ponownie radnym sejmiku został Jan Kawulok, dyrektor Cieszyńskiego Pogotowia Ratunkowego, który zdobył najwięcej, bo ponad 43 tysiące głosów w całym województwie. Z Koalicji Obywatelskiej mandat otrzymali między innymi: były burmistrz Wisły, Andrzej Molin oraz prowadząca w Brennej gospodarstwo agroturystyczne, Magdalena Cieślar.

Zostaw komentarz